16. září 2009 13:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek: Platy ve veřejné sféře musí klesnout až o 10%

Předseda ODS Mirek Topolánek vystoupil 31. července v Praze na tiskové konferenci k aktuálnímu dění a mediálním událostem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Mirek Topolánek vystoupil 31. července v Praze na tiskové konferenci k aktuálnímu dění a mediálním událostem. | foto: ČTK

BRNO Platy ve veřejné sféře by měly klesnout o tři až deset procent. Oznámil to dnes v Brně na Mezinárodním strojírenském veletrhu předseda ODS Mirek Topolánek jako jedno z nutných řešení rozpočtového schodku. "Fakticky mne za to ukamenují," připustil.

Podle Topolánka nelze bez úspor na výdajové stránce rozpočtu sestavit rozpočet s rozumným schodkem.

"Říkat před volbami, že se mají snížit platy ve veřejné sféře o tři až deset procent, je nepopulární, ale je to jediná možnost, kde se dá šetřit. Podle něj musí konkrétní návrhy vzejít z ministerstva financí. Topolánek by dál šetřil na mandatorních výdajích, které by se podle něj měly redukovat a lépe zacílit. "Byť to také není populární," uvedl.

Předseda ODS dnes odmítl daňovou progresi, již označil za populistickou. Jde podle něj proti smyslu ekonomického cyklu. "V situaci, kdy očekáváme oživení, tak naopak potřebujeme vysokou motivací těch aktivních lidí, aby nastartovali oživení daleko rychleji, než by normálně při vysokém zdanění bylo možné," uvedl.

mišMiloš Šenkýř, ČTK

Najdete na Lidovky.cz