Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánek pohrozil odchodem

Česko

  19:35
PRAHA - Petr Tluchoř zůstává v čele poslaneckého klubu ODS. Tři poslanci sice vznesli návrh, aby se jednalo i o jeho setrvání v čele sněmovní frakce ODS, tento návrh ale nikdo další nepodpořil. Juraj Raninec a Jan Schwippel jsou výsledkem jednání klubu zklamáni. Během dvou týdnů se prý rozhodnou, zda v něm setrvají. Premiér Topolánek pohrozil odchodem, pokud se ODS "vnitřně neočistí".

Petr Tluchoř (vlevo) a Mirek Topolánek před zasedáním poslaneckého klubu ODS, které se konalo 9. září ve sněmovně. Tématem jednání byla kauza kolem poslanců Vlastimila Tlustého a Jana Moravy, který v pondělí rezignoval. foto: ČTK

Předseda ODS Mirek Topolánek po jednání nechal slyšet, že nebude na podzim obhajovat funkci šéfa strany, pokud nenastane výrazná změna "z hlediska vnitřní očisty strany" a mechanismů jejího fungování.

"Tlustý by měl odejít ze sněmovny"
"To bude moje podmínka pro to, abych se dále ucházel o křeslo předsedy strany a dále bojoval v barvách ODS," řekl Topolánek. Je nicméně přesvědčen o tom, že "tou soutěskou smrti ODS projde posílena". Chtěl by mimo jiné diskusi o tom, koho strana nominuje do funkcí. Na adresu obou aktérů aféry premiér uvedl, že by Tlustý měl následovat Moravu a odejít ze sněmovny. To jejich chování se neslučuje s mandátem poslance a je neodpustitelné. ODS takové praktiky nepodporuje a nedělá, prohlásil.

Poslanecký klub ODS na svém dnešním jednání také vyzval poslance Vlastimila Tlustého a Jana Moravu, aby v souvislosti s kauzou údajné přípravy vydírání složili poslanecký mandát. Podpořil tak stanovisko grémia strany, které tento požadavek vzneslo. Novinářům to řekl Tluchoř. Ministr vnitra Ivan Langer potvrdil, že Morava již svůj mandát složil, Tlustý odmítl.

O vyloučení Tlustého z poslaneckého klubu se dnes podle ministra vnitra Ivana Langera nejednalo. "V tuto chvíli jsme nejednali o vylučování. Já věřím, že akceptuje tento závěr poslaneckého klubu a na svůj mandát rezignuje," řekl novinářům.

Morava se podle televize Nova snažil sbírat kompromitující materiály na Tlustého a další poslance. Tlustý, který patří ke stranickým rebelům, nechal vyrobit kompromitující fotografie své osoby jako "návnadu" na své politické nepřátele. Morava si je později vyžádal od novinářů, kteří vystupovali jako detektivní kancelář. Snímky podle reportáže TV Nova nabídl dále Tluchořovi, který mu odpověděl, že má zjistit, zda se prodávají jako celek, nebo jednotlivě. Pak už ale o ně nejevil zájem.

Schwippelovi s Ranincem vadí to, že Tluchoř o všem věděl
Poslancům Schwippelovi s Ranincem vadí, že Tluchoř prý o celé věci věděl. Ten to ale odmítá. Na jejich pohrůžku odchodem z klubu v pondělí reagoval tím, že se nenechá vydírat. "Klub ukázal, že se vůbec nechce zabývat tou kauzou pana poslance Moravy, řešil se pořád pan Tlustý," řekl Raninec. O tom, zda zůstane v klubu, se ještě rozhodne, ale nebude to prý trvat dlouho. Také Schwippel je nespokojen s tím, jak se klub ke kauze postavil. Novinářům řekl, že o tom, zda v klubu zůstane, se rozhodne zhruba během dvou týdnů. Ocenil pouze to, že na klubu zazněla výzva, aby se případem zabývala policie, a požadavek, aby televize Nova zveřejnila celou reportáž.

Stejný požadavek vznesl také předseda ČSSD Jiří Paroubek. Návrh na hlasování o výměně v čele klubu vznesli poslanci Raninec, Schwippel a jejich kolegyně z vnitrostranické platformy Alena Páralová. Nikdo jiný nepodpořil. Další člen platformy, Jan Klas, po jednání klubu řekl, že Tlustého akci odsuzuje. Je podle něj "za hranou" korektního způsobu politického soupeření.

"Já taky nejsem rád, že se tímto způsobem vytáhlo tolik špíny, ale rozhodně si nemyslím, že pan poslanec Tlustý je příčinou toho, že pan Morava selhal," komentoval Tlustého roli v kauze Raninec.
Autoři: ,