Nádrže pod Pálavou jsou totiž už od napuštění terčem kritiky ekoaktivistů i ekologů. Topolánek podpořil změnu prostřední ze soustavy tří přehrad. „Připojuji se k názoru, aby střední nádrž byla ponechána přírodě,“ oznámil. Horní by sloužila rekreaci, dolní pak i energetice. Upouštějte, chtějí ekologové Zejména střední nádrž ekologové kritizují od jejího zprovoznění v roce 1981. Dnes je kvůli sporům částečně upuštěná a její plocha spadá do přísného režimu ochrany přírody. Ekologové požadují další snížení hladiny a vodohospodáři to odmítají. Nejdříve počítali, že by zadržená voda sloužila k závlahám, dnes upozorňují například na možné ohrožení stability hráze.
Topolánek tvrdí, že při chystané stavbě dálnice R 52 z Brna do Vídně po hrázi mezi horní a střední nádrží by šlo peníze na ochranná opatření využít na „zpřírodnění“ středního jezera. Přeskupení zeminy by obnovilo zátoky řek Dyje, Svratky a Jihlavy, které se v nádrži stékají. Technický ředitel Povodí Moravy Radim Světlík LN upřesnil, že hladina by zůstala přibližně ve stejné výšce. „Laicky řečeno, změnil by se objem vody a plocha hladiny. Na střední nádrži by vznikly meandry, využili bychom k tomu masu odtěženou z horní a dolní nádrže,“ uvedl. Podle něj ale nejdříve musí vzniknout studie a projekt. Uskutečnění nepřipadá v úvahu dříve než za deset let.
Jako Malý Balaton, tvrdí politik Pavel Franc z Ekologického právního servisu, který se nádržemi dlouhodobě zabývá, je návrhy Topolánka a jeho týmu zaskočen. „Nezná souvislosti celé problematiky. Pominuli ekologické aspekty, je návrh, který podporuje, spojen s vysokými náklady. Přírodu lze podpořit pouhým snížením hladiny,“ dodal. Podle France by změny terénu mohly vážně poškodit biotop s chráněnými druhy rostlin i živočichů.
Topolánek tvrdí, že by podobné řešení bylo návratem k přírodnímu režimu krajiny. „Obdobu lze najít u takzvaného Malého Balatonu,“ doplnil příklad z Maďarska.
Ochranáři stále žádají snížení hladiny, aby pomohli zachránit a obnovit původní lužní vegetaci. Střední nádrž je i nyní, při snížené hladině, hnízdištěm vzácných druhů ptáků a významným přírodním biotopem.