Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Topolánek se s šéfy stran patrně na ničem nedohodl

Česko

  20:13
PRAHA - Předsedové všech parlamentních politických stran, kromě komunistů, se večer sešli v Kramářově vile, aby jednali o složení nové vlády. Na ničem konkrétním se však představitelé ODS, ČSSD, SZ a KDU-ČSL zřejmě neshodli.

Mirek Topolánek foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Předseda lidovců Jiří Čunek a předseda zelených Martin Bursík se však na schůzce dlouho nezdrželi a vládní vilu opustili. Poté jednal dál jen Mirek Topolánek s Jiřím Paroubkem.

"Když jsme tam byli všichni čtyři, tak se zdálo, že všechny strany chtějí rychlé řešení. A to proto, abychom rychle vyjednali dohodu nějakého řešení nás čtyř. Shodli jsme se na tom, mít společná protikrizová opatření. To znamená návrh všech čtyř stran. Záleží ale na tom, na čem se shodnou experti," uvedl Lidovým novinám po schůzce Jiří Čunek.

"Jiří Paroubek ví, že by se zodpovědnost za případné špatné ekonomické kroky mohla přelít i na něj, když svrhl vládu. Proto chce rychlé řešení. My chceme rychlé řešení z toho důvodu, že jsme přesvědčeni, že zemi nic jiného neprospěje," míní Čunek.

Podle Bursíka se chtějí zástupci koalice dohodnout s ČSSD především na nejpodstatnějších věcech, jako je podle něj řešení hospodářské krize a zajištění českého předsednictví. "Není v zájmu koalice prodlužovat vládnutí v demisi. Je dobré se dohodnout pokud možno co nejdříve. Chceme se dohodnout na nějakém složení vlády, která dovede zemi k předčasným volbám," konstatoval předseda zelených. Dodal, že dnešní jednání je jakýmsi vzkazem prezidentovi, že se koalice s ČSSD chce rychle domluvit. Na dotaz, zda se zástupci koalice s ČSSD ještě dnes sejdou odpověděl spíše v žertu: "Je to možné, i když je mi jasné, že je to pro vás hrozná zpráva." Prezident Václav Klaus totiž dnes dal jasně najevo, že preferuje co nejrychlejší řešení krize.

Vládní experti se shodli s ČSSD
Vyjednavači koaliční ODS a KDU-ČSL se dnes dohodli se zástupci ČSSD, že v Poslanecké sněmovně nechají projít do druhého čtení návrhy protikrizových opatření vlády a opozice, přičemž dál budou o návrzích jednat. Po jednání s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL) a ministry průmyslu a obchodu Martinem Římanem a práce a sociálních věcí Petrem Nečasem (oba ODS) to uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

Vláda chce například prosadit slevy na sociálním pojištění, opozice naopak navrhuje zvýšení podpor v nezaměstnanosti a slevy na dani na dítě.

Poslanecká sněmovna by měla protikrizový návrh sociální demokracie projednat na mimořádné schůzi v úterý. Podnět k ní dala právě ČSSD. Naopak v pátek čeká poslance mimořádná schůze iniciovaná ODS. Zákonodárci by na ní měli projednat novely tří zákonů, které v rámci protikrizových opatření předložila vláda.

"Dohodli jsme se na tom, že jak v úterý, tak v pátek budeme postupovat symetricky. To znamená, že vládní koalice nebude zítra navrhovat zamítnutí našich návrhů, které se týkají hospodářské krize, a podpoří zkrácení lhůt u těchto návrhů," uvedl Sobotka. Stejně se podle něj v pátek zachová ČSSD.

"Výsledkem této dohody by měl být fakt, že jak vládní návrhy tří zákonů, tak náš návrh protikrizového balíčku, projdou bez problémů v Poslanecké sněmovně do druhého čtení a budeme pokračovat v jednáních o tom, co je přijatelné pro vládu a co je přijatelné pro opozici," uvedl Sobotka.

Klaus preferuje rychlé řešení

Prezident Václav Klaus dal jasně najevo, že preferuje co nejrychlejší řešení krize. Naopak šéf odcházející vlády doufá, že strany dostanou dny či týdny na rozhovory o tom, jak pokračovat dál. Směšné by podle něj bylo snažit se věc, jejíž kořeny jsou tři roky staré, vyřešit za "pikosekundy".

Sněmovna vyslovila Topolánkově vládě nedůvěru minulé úterý, v demisi je kabinet od čtvrtka. Prezident tehdy řekl, že pověří sestavováním kabinetu toho politika, který získá ve sněmovně většinu bez přispění přeběhlíků.

Ministři Topolánkovy vlády tlak prezidenta na rychlost odmítli. "Jsem
přesvědčen, že zde po dobu předsedání unii může být vláda v demisi. Představa, že na evropská jednání přijdou noví lidé, je naivní," řekl na adresu prezidenta ministr práce Petr Nečas (ODS). Podle ministra vnitra a místopředsedy ODS Ivana Langra Klaus svým nynějším postupem "popírá sám sebe".

Topolánek se s předsedou opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem o víkendu shodl na podzimních předčasných volbách, zřejmě v termínu mezi zářím a listopadem. Do té doby by si představoval, aby jeho kabinet v demisi přinejmenším dokončil nynější evropské předsednictví. Sociální demokraté ale trvají na personálních změnách ve vládě, především na odchodu ministra Langra.

Autoři: , ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...