Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
14. července 2017 14:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek si koupil byt ve Špindlu, jeho sousedy jsou další Dalíkovi známí

Lobbista Marek Dalík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Marek Dalík | foto: MAFRA: Dan Materna

PRAHA Expremiér Mirek Topolánek s manželkou Lucií Talmanovou si za 17 a půl milionu korun v květnu koupili byt v někdejší horské chatě Sněženka. Prodejcem je záhadná firma s neznámými vlastníky a sídlem v USA. S jejich sousedy je spojuje známost s Markem Dalíkem, bývalým Topolánkovým tajemníkem. Byty v chatě vlastní také například investiční ředitel skupiny Penta Václav Jirků s manželkou nebo šéf dozorčí rady operátora O2 patřící k PFF Martin Štefunko.

Dalík na dotaz, jaký má vztah k Sněžence, neodpověděl, informaci neposkytl ani Topolánek. Sousedé pro MF DNES potvrdili, že Dalík na chatu jezdí, a že ho tam viděli už v dubnu po propuštění z věznice.

Jeden z apartmánů v březnu výhodně koupila také firma Imperia, která patří Jaromíru Benešovi, otci ženy, o které se mluvilo jako o přítelkyni Dalíka. Imperia za něj zaplatila 1,7 milionu korun, zbytek předplácela už od roku 2013.

Pozemky sousedící s horskou chatou levně koupila firma Bramley, v níž skončil také Dalíkův podíl v tenisových kurtech ve Vestci. Šéfem její dozorčí rady je Dalíkův strýc Zdeněk Pánek. Právě tomu dělal Dalík na začátku svojí lobbistické kariéry pravou ruku. Byl také ředitelem jeho kampaně, když se Pánek pokoušel v roce 1996 neúspěšně kandidovat do Senátu.

Sám Marek Dalík není oficiálním vlastníkem bytu v horské chatě Sněženka. MF DNES se snažila zjistit, jestli nepobývá v bytě společnosti Imperia, kontaktovala proto Jaromíra Beneše, který společnost vede. Ten je ale v zahraničí a na dotazy zaslané jeho asistentkou ve čtvrtek neodpověděl.

Expremiér Mirek Topolánek se rozešel s lobbistou Markem Dalíkem v době, kdy soud Dalíka poslal na čtyři roky do vězení za podvod při nákupu obrněných transportérů Pandur. Podle soudu měl Dalík získat od firmy Steyr, která Pandury dodávala, 18 milionů eur za zajištění prodloužení smlouvy. Nejvyšší soud ale případ vrátil k odvolacímu soudu a Dalík se tak dostal na svobodu. 25. července ho čeká další stání, ze kterého se může znovu dostat za mříže.

Po propuštění si Dalík zařídil nové živnostenské listy, díky nimž se může živit realitní činností a správou a údržbou nemovitostí.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!