Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid -1 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek v Brně: ODS je Titanik, jedu na Fed Cup

Jako host kongresu vystoupil bývalý předseda strany Mirek Topolánek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jako host kongresu vystoupil bývalý předseda strany Mirek Topolánek. | foto: ČTK

BRNO Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek na kongresu ODS zcela rozcupoval současnou politiku strany. Zkritizoval Petra Nečase, rebelující poslance i prezidenta Václava Klause. "ODS nemá voliče, je to dnes malá strana. Budíček!" apeloval na spolustraníky.

Topolánek úvodem připustil, že váhal s přijetím pozvání na kongres. Nechce se však zbavit odpovědnosti za další vývoj. Proto se rozhodl přijet a představit kroky, které by podle něj vedly - v případě jejich realizace - k záchraně značky ODS.

"Politické mlýny melou rychleji než ty boží. I proto jsem přijel. Podělím se s vámi o svůj pohled, pozdravím své zbylé přátele a odjedu ze země - tedy myšleno zatím z té moravské. Na ten Fed Cup," prohlásil tenisový nadšenec Topolánek a začal představovat svou vizi záchrany ODS.

Klaus o lístek na Titanik nestojí

Topolánek pro stranu ODS několikrát použil synonymum Titanik. Nejprve právě když začal stranu varovat: pokud ODS příčiny současné krize nebude řešit či je bude řešit pomalu, "při známém setrvačném pohybu Titaniku dojde k nárazu na ledovec".

Dusno na kongresu:

Podruhé Titanik zazněl, když se zmínil o prezidentovi Václavu Klausovi, který podle něj o návrat do strany neusiluje. "Prezident Václav Klaus nikam nekandiduje. Nebude si přeci kupovat lístek na Titanik," pronesl bývalý šéf strany.

Trocha Topolánkovy matematiky

Klause pak jmenoval ještě jednou. Tentokrát se obul do jeho "permanentní snahy dominovat české politice, mnohdy mimo ústavou daný rámec a to bez jakékoli odpovědnosti". Podle Topolánka by však - teoreticky - ani tato Klausem zvolená role neměla ODS oslabit. Platí prý totiž Topolánkova rovnice politické stability:

(Síla ODS v parlamentu x síla vlády ODS x politická jednota ODS) : koeficient páté kolony ODS [jednotkou je jeden Tlusťoch] to celé odmocněno mediální konstantou = vliv prezidenta.

"Jinak řečeno: silnou a jednotnou ODS by ceremoniář a kladeč věnců neohrozil," přeložil Topolánek rovnici jinými slovy, přičemž si pro prezidenta Klause vybral jízlivá označení.

A do třetice Klaus zazněl, když - adresujíc slova Klausovu zastánci Borisi Šťastnému - Topolánek uvedl, že ani návrat Klause do strany by ji sám o sobě nezachránil. "Člověk, který je součástí problému, nemůže být logicky součástí řešení," konstatoval Topolánek.

Nečas mu nezatleskal

Rebelující poslance ODS, kteří nechtějí hlasovat pro navržený daňový balíček, označil za nepravé viníky současného stavu. Zároveň však dodal, že položit vlastní vládu je "zhůvěřilost". "Nechejte tlustou nálepku zrádců těm, kterým patří," poradil Topolánek.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiéra Nečase pokáral kvůli jeho výroku, že případný protikandidát o funkci předsedy, který by kandidaturu oznámil na poslední chvíli před kongresem, by byl "na hranici politického puče". "To snad, Petře, nemáš úplně zapotřebí," pronesl slova, kterým následoval potlesk.

O pár minut později Nečase ve funkci předsedy nepodpořil. "Potvrzení mandátu pro Petra Nečase je - stejně jako to bylo v mé době - spojeno s dohodou s těmito skupinami. To snižuje šanci na změnu," uvedl Topolánek. Skupinami měl na mysli krajská sdružení strany, která jsou podle něj též důvodem destrukce ODS v současnosti.

Když Topolánek skončil, Nečas mu nezatleskal. Místo toho ale vstal, minul dvě řady delegátů a svému předchůdci potřásl rukou. Topolánek bezprostředně poté brněnské výstaviště opustil. Ještě předtím se poplácal po zádech s místopředsedou a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Ke svému proslovu se vyjadřovat nechtěl. „Sám sebe zásadně nekomentuji,“ řekl jen novinářům.

Koza dojí krev aneb Topolánkův recept na záchranu ODS

Topolánek závěrem svého projevu doporučil řešení, které by podle něj ODS zachránilo. Řešení nazval 'Krev, slzy a pot aneb Koza dojí krev'. Jak zní jeho podstata?

  • změnit stanovy a zvolit krizový tým - klidně v čele s Petrem Nečasem
  • v březnu udělat kongres, změnit zavedené praktiky a otevřít dveře novým kvalitním členům
  • zredukovat manažerskou síť, náklady, a každý placený z peněz ODS by denně reportoval, co udělal pro vítězství ODS
  • prodat regionální sídla ODS
  • otevřít širokou diskuzi s členskou základnou i veřejností

"Pokud byste realizovali můj návrh, tak jste schopni přežít i delší opozici," tvrdil na kongresu Topolánek delegátům.

Vzápětí ale dodal, že si nemyslím, že takové řešení zvolí. "Bojím se, že máte málo odvahy, slabý pud sebezáchovy a podlékáte jisté míře hysterie."

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.