Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánek vyčkává na prestižní místo v cizině, pomoci mu může Berlusconi

Česko

  12:45
PRAHA - Mirek Topolánek si ekonomickými přednáškami krátí vyčkávání na prestižní místo v zahraničí. V příštích měsících se rozhodne, jestli ho čeká stěhování do Francie, kde by chtěl šéfovat Mezinárodní energetické agentuře (IEA) při OECD, nebo zamíří do Itálie pracovat ve vedení energetické společnosti Enel. Ta vlastní například Slovenské elektrárně.

Mirek Topolánek a Silvio Berlusconi foto: Lidové noviny

Vláda už na oficiálních i neformálních schůzkách začala pro Topolánka shánět podporu do vedení IEA. "Jednáme i na evropské úrovni, aby se stal společným kandidátem Unie. Od některých států už máme přislíbenou podporu," řekl premiér Petr Nečas. "Bylo by ale velmi nediplomatické říkat, s kým už jsme se dohodli."

Ministr průmyslu Martin Kocourek před dvěma týdny na neformální večeři se svými evropskými kolegy Mirka Topolánka představil. "Zatím to nemá povahu oficiálních vyjednání. Jen jsme odstartovali debatu," řekl Kocourek.

Čtěte také

Jenže v té chvíli u stolu seděla i Nizozemka Maria van der Hoeven, úřadující ministryně hospodářství, která má velký zájem o stejnou funkci jako českých premiér. A je to velmi silná konkurentka. Venergetické branži má dobré jméno. Často přednáší na konferencích a na své akce ji zvou vlivné energetické think tanky.

Její výhodou je i to, že je na rozdíl od Topolánka stále aktivní političkou a jezdí na oficiální schůzky. Bude víc na očích a má víc prostoru zaujmout evropské lídry, kteří budou společného unijního kandidáta vybírat. Van der Hoeven už před časem oznámila, že v příštích volbách, které se budou v Nizozemsku konat napřesrok, už nebude kandidovat.

Do Enelu by mu mohl pomoci dobrý známý Berlusconi

Společná nominace za Evropskou unii je jen prvním krokem. Nového prezidenta agentury musí akceptovat i další členové agentury od USA, Švýcarska a Austrálie po Japonsko a Jižní Koreu.

Je ale značná šance, že novým šéfem agentury by se mohl stát někdo z Evropy. Nyní ji vede Japonec Nobuo Tanaka, kterému skončí mandát příští rok na podzim. Do Mezinárodní energetické agentury přišel Tanaka právě z Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), k níž agentura formálně patří.

Čtěte více

Topolánkovi by do vyhlédnutého křesla výrazně pomohla i podpora lidí z OECD. Podle informací LN má ještě z premiérských časů velmi dobré vztahy s prezidentem OECD Mexičanem Angelem Gurriou, který si Topolánka při svých pražských návštěvách oblíbil.

Pokud Topolánek místo získá, musí se přesunout do Paříže. Mezinárodní energetická agentura sídlí nedaleko Eiffelovky v luxusním šestnáctém obvodě, kde má většina ekonomických diplomatů a úředníků z OECD a IEA i své služební byty.

Do Enelu, ať už do Itálie nebo na Slovensko, by Topolánkovi mohly pomoci velmi dobré vztahy s italským premiérem Silviem Berlusconim. V jeho vile na Sardinii strávil český expremiér letní prázdniny roku 2008.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat