Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek: Vyhráli jsme volby, máme právo vybrat komisaře

Brífink ODS. Zleva Ivan Langer, Petr Tluchoř, předseda ODS Mirek Topolánek a Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brífink ODS. Zleva Ivan Langer, Petr Tluchoř, předseda ODS Mirek Topolánek a Petr Nečas. | foto: ČTK

PRAHA ODS by měla mít právo určit, kdo bude novým českým eurokomisařem, neboť zvítězila v posledních parlamentních volbách, míní předseda strany Mirek Topolánek.

Ve středu bude o českém eurokomisaři jednat s premiérem Janem Fischerem a předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem a jako "velmi dobrou a přijatelnou volbu pro všechny" bude dál prosazovat dosavadního kandidáta ODS, tedy někdejšího vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru.

Premiér Fischer chce tento týden věnovat jednání s politiky ve snaze najít kompromis v jejich nominacích na českého zástupce v komisi vedené José Barrosem. V pondělí novinářům řekl, že by měl mít jasno do týdne.

Pokud se strany nedokážou domluvit, vláda vybere nástupce nynějšího eurokomisaře Vladimíra Špidly sama. V prvním kole chce hledat mezi pěticí stranami navržených kandidátů, pak je možné, že seznam rozšíří.

"Současného eurokomisaře nominovala tehdy vítězná ČSSD, je na místě aby toho příštího nominovala ODS, která zvítězila v posledních volbách. Na této logice není důvod nic měnit," zdůraznil dnes Topolánek.

Podobný postup by podle něj potenciálně vypovídal o úrovni politické kultury v České republice. "My předpokládáme, že si premiér Jan Fischer tento aspekt uvědomuje," dodal předseda ODS.

Paroubek: Věřím, že to bude Špidla

Podle premiéra není středeční jednání překvapením, neboť už avízoval, že jej chystá uskutečnit. "Je to hlas z tiskové konference, právě proto o tom jednáme," reagoval Fischer na dnešní Topolánkova slova. Své argumenty prý bude předseda ODS moci předložit a oba další účastníci schůzky zareagovat.

"Já si vyslechnu oba pány. Ale obávám se, že nominace stran zůstanou beze změny," poznamenal předseda ČSSD. ODS podle něj není schopna přiznat bankrot své evropské politiky. Už dnes proto Paroubek očekával, že o eurokomisaři bude hlasovat vláda. "Očekávám, že tam se najde pro někoho většina. Věřím, že to bude pan Špidla," uzavřel.

Dohoda mezi stranami zřejmě nebude snadná. Sociální demokraté totiž stále prosazují pokračování mise současného eurokomisaře Vladimíra Špidly a Vondru kvůli jeho "proradarovému" angažmá zásadně odmítají.

Zelení přišli se jménem neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Švejnara, lidovci nabízejí exministra Pavla Svobodu a komunisté europoslance a někdejšího kosmonauta Vladimíra Remka.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...