6. listopadu 2017 10:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek získal senátorské podpisy pro kandidaturu na prezidenta

Mirek Topolánek při výpovědi u pražského městského soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek při výpovědi u pražského městského soudu. | foto: Michal Šula, MAFRA

PRAHA Bývalý premiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek získal potřebných deset senátorských podpisů pro prezidentskou kandidaturu. Senátor Tomáš Grulich (ODS) serveru Aktuálně.cz sdělil, že nominační listinu podepsal jako desátý. Topolánek o víkendu oznámil, že se hodlá ucházet o funkci hlavy státu.

Vedle Grulicha potvrdil svůj podpis pod Topolánkovou nominační listinou také senátor Zdeněk Nytra (ODS). Oba serveru Aktuálně.cz řekli, že se ne ve všem ztotožňují s politickým působením bývalého premiéra. Nytra ale celkově hodnotí Topolánkovu politickou činnost pozitivně, Grulich zase vyzdvihl jeho působení v době českého předsednictví Evropské unie v prvním pololetí 2009.

Podporu pro Topolánkovu kandidaturu podepsal rovněž senátor Tomáš Czernin (TOP 09 - klub STAN)), Ivo Valenta (Soukromníci) a Leopold Sulovský (hnutí Ostravak - klub STAN).

„Zpočátku jsem byl trochu zaskočený, ale pan Topolánek reprezentuje období, kdy naši zahraniční politiku určoval Karel Schwarzenberg, bylo to v havlovském stylu a lidská práva byla na prvním místě. Chtěl jsem dát také voličům větší možnost demokratického výběru. Na pana Topolánka jsem měl několik otázek, to důležité pro mě bylo například to, že rozhodně nedá milost panu Dalíkovi,“ řekl LN Czernin.

Valenta LN napsal, že jeho rodina dlouhodobě podporuje pravici a pan Topolánek je pravicový kandidát, proto ho podpořil.

Topolánek v neděli uvedl, že chce podpisy pro svou nominaci sehnat od pěti senátorských klubů, nejen od ODS. Připomněl přitom, že stranu před časem opustil. Nechce kandidovat za nějaký subjekt ani s podporou nějakého subjektu.

Topolánek doplnil devět kandidátů

Mandát chce obhájit i prezident Miloš Zeman, jemuž Topolánek přes média kandidaturu rozmlouval kvůli jeho zdravotnímu stavu. Mezi favority bývají řazeni i bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček.

K soudu s Markem Dalíkem přišel vypovídat i bývalý premiér Mirek Topolánek.
Mirek Topolánek v Bruselu zastupoval soukromou firmu jako expremiér, i když je...


Poslaneckou nominaci odevzdali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Se senátorskou nominací kandidují bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer. Kandidátní listinu s podporou poslanců podal podle ministerstva vnitra ještě jeden uchazeč, jeho jméno zatím nebylo ministerstvem zveřejněno.

Najdete na Lidovky.cz