25. března 2010 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánka čeká další bitva. Regiony chtějí jeho 'hlavu'

Předseda ODS Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Mirek Topolánek | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

V úterý dokázal uhájit post šéfa ODS před nejužším vedením strany, dnes čeká Mirka Topolánka ještě těžší úkol. „Grilovat“ jej budou zástupci krajských uskupení občanských demokratů na výkonné radě.

A představitelé regionů dopředu vyhlašují, že se nehodlají smířit se závěry úterního jednání grémia. "Ty (jeho) výroky tím nezmizely. Přednesu stanovisko, které opakuje výzvu Mirku Topolánkovi, aby se vzdal mandátu předsedy a odstoupil z pozice volebního lídra. Jiné řešení nepřipadá v úvahu," potvrdil LN člen výkonné rady za Zlínský kraj Tomáš Šimčík.

Nekompromisní jsou i další členové širšího vedení strany. "Nespokojíme se s žádným výsledkem, v této situaci není dobrého řešení," obává se starosta Skalné a člen rady Radomil Gold.

Výkonná rada sice nemá pravomoc Topolánka odvolat, přesto se očekává vzrušená debata o jeho dalším osudu. "Můžeme rozhodnout o jeho vyškrtnutí z kandidátky. Počítám, že to bude na pořadu dne," vysvětluje Gold.

V krajní variantě by se tak ODS mohla dostat do schizofrenní situace: v jejím čele by stál předseda, který by v květnových volbách nekandidoval. "Snad je soudný, aby to až sem nedošlo," věří Šimčík.
Zbylé regiony se shodují, že klíčovou váhu při rozhodování bude mít hlas zástupců z jižní Moravy. Právě tam má Topolánek vést volební kandidátku. Jenže místním se narychlo nepodařilo svolat zasedání regionální rady. Do Prahy tak kolegům přivezou zřejmě jen doporučující usnesení.

Další podrobnosti si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Najdete na Lidovky.cz