16. září 2009 10:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánkovo poslanecké křeslo obsadí scénáristka Monika Hašková

Monika Hašková nastoupí do sněmovny za Mirka Topolánka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Monika Hašková nastoupí do sněmovny za Mirka Topolánka. | foto: ODS

PRAHA Mirka Topolánka, který se vzdal mandátu poslance, ve sněmovně nahradí scénáristka Monika Hašková z pražské kandidátky. Ve hře byla i advokátka Klára Slámová.

Předseda ODS Topolánek se rozhodl odejít z dolní komory poté, co se nepodařilo rozpustit sněmovnu podle dosavadních dohod lídrů stran.

Hašková se dodnes rozhodovala, zda mandát přijme. "Fakt, že se mám stát členkou Parlamentu ČR, je samozřejmě zásah do mého života, se kterým jsem logicky v tuto chvíli nepočítala - navíc na krátký úsek volebního období, který se může ještě dále měnit, jak dokládají domluvy nemající dlouhého trvání," uvedla Hašková v tiskovém prohlášení. Dodala, že poslanecký slib je připravena složit, jakmile se zotaví z bezodkladného lékařského zákroku, který dnes podstoupí.

Hašková se narodila v roce 1968 v Benešově. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou a následně obor režie na Akademii múzických umění. Od ledna 2006 pracuje jako redaktorka a produkční televize ZDF pro Českou a Slovenskou republiku. V minulosti působila také jako režisérka, moderátorka a příležitostná herečka. Jako scenáristka se též podílí na magazínu pro Českou televizi.

Tiskové prohlášení Moniky Haškové

Včerejší vývoj byl pro mne stejně jako pro mnohé naprosto neočekávaný. Ještě ráno jsme všichni počítali s tím, že se sněmovna rozpustí, a tím zanikne i moje role náhradnice pražské kandidátky ODS.

Fakt, že se naopak mám stát členkou Parlamentu ČR, je samozřejmě zásah do mého života, se kterým jsem logicky v tuto chvíli nepočítala - navíc na krátký úsek volebního období, který se může ještě dále měnit, jak dokládají domluvy nemající dlouhého trvání.

S novou situací jsem se snažila co nejrychleji vyrovnat, protože svojí kandidaturu jsem již v roce 2006 brala vážně a vnímám odpovědnost vůči všem, kteří tehdy podpořili svým hlasem pražskou kandidátku ODS. Dnes jsem nastoupila do nemocnice na plánovaný neodkladný lékařský zákrok, nicméně ihned po návratu z krátké následné léčby jsem připravena složit poslanecký slib a ujmout se povinnosti poslankyně Parlamentu ČR - v naději, že další vývoj budu moci aspoň minimálně spoluovlivnit. A to přesto, že v dané chvíli by urychlené volby s ohledem na nešťastný předcházející vývoj byly nejlepším řešením. K němu však překvapivě nedošlo.

Monika Hašková

Lidovky.cz, ČTK