130 let

Topolánkův plán se nelíbí Špotákové

Česko

PEKING - Poprask na laguně. Uprostřed oslav zlatého triumfu Barbory Špotákové zazněla na závěr olympiády také zatrpklá slova. Šlo o reakce na nedávný výrok premiéra Mirka Topolánka, který se při návštěvě Českého domu měl nechat slyšet, že se chystají změny v systému zabezpečení vrcholového sportu, a že dokonce přemýšlí o sloučení sportovních center.

Tato slova se samozřejmě brzy roznesla mezi trenéry a činovníky, donesla se i k uším sportovců... „Cítím to jako nebezpečí pro systém, který funguje. Jestliže pan premiér považuje za ideál sloučení všech tří resortních center do jednoho, viděl bych to jako cestu do pekel,“ pravil Jaroslav Priščák, ředitel Armádního sportovního centra Dukla, pod jehož křídly se připravují Špotáková, střelec Kostelecký, veslař Synek a slalomáři Volf se Štěpánkem, čerství olympijští medailisté.

Pokračování na straně 15

Dokončení ze strany 13

„Říci něco takového během olympiády nepovažuji za šťastné,“ dodal Priščák.

„Nějaké slučování, čili vlastně rušení Dukly mi přijde jako hodně nešťastné řešení, tahle zpráva je takovou černou tečkou na pobytu v Pekingu. Zrušit něco je lehké, mnohem těžší ale je pak to zase vybudovat,“ pokyvovala hlavou Barbora Špotáková, která na Julisce vyrostla v první dámu světového oštěpu.

Politici krotili vášně Jakkoli Topolánkova slova vyvolala nesouhlas, přítomní politici se snažili krotit vášně.

„Rozumím tomu, že tady kolují různé pověsti. Ty jsou ale založené na nějakých ústních výrocích, nikoli na obsahu oficiálních materiálů,“ řekl náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva. „Za státní reprezentaci je zodpovědné ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. To má předložit vládě plán, jak budeme zabezpečovat sport v dalším olympijském cyklu, a vláda na konci roku rozhodne. Za ministerstvo obrany neočekávám žádné dramatické změny,“ povídal.

Také náměstek ministra školství Jan Kocourek vidí problém jinde. „Práce resortních sportovních center si vážíme a vůbec se nehovoří o jejich rušení nebo slučování, tyto obavy jsou liché. Debata, která se vede, je o finančních prostředcích, které jdou na zajištění státní sportovní reprezentace,“ tvrdil.

Prostředky na vrcholový sport přerozděluje právě MŠMT a podle Kocourka je úkolem nastávající analýzy zjistit, kam tyto prostředky přesně jdou.

„Hledáme spíše cesty na úrovni administrativy – jestli je to opravdu nutné a jestli neexistují duplicity nebo multiplicity. Výsledkem má být jediná věc – chceme najít víc prostředků na zajištění reprezentantů a aby proudily pokud možno přímo k nim. Buď je najdeme v administrativě, anebo se budou muset členové vlády zabývat tím, že prostředky na zajištění přípravy reprezentantů je třeba zvýšit. To je cílem této vlády, cokoli jiného jsou nepodložené fámy,“ přesvědčoval Kocourek.

O autorovi| (od zpravodaje LN v Číně)

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás