Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánkův post je státní zájem. Ministerstvo mu proplácí letenky

Česko

  13:33aktualizováno  17:02
PRAHA - Expremiér Mirek Topolánek se uchází o post šéfa Mezinárodní energetické agentury. Jeho kandidaturu podporuje finančně i vláda. Ministerstvo zahraničí mu totiž začalo hradit náklady na cesty spojené s lobbováním za prestižní místo.

"Jde o standardní krok spojený s tím, že Mirek Topolánek je oficiálním kandidátem České republiky na post v mezinárodní energetické agentuře. Neplatí se mu to tedy jako Mirku Topolánkovi, ale jako oficiálnímu kandidátovi České republiky," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář. "Proplatili jsme dosud jen jednu letenku za deset tisíc korun," dodal Kolář. Dalších asi 120 tisíc korun dostane na pokrytí výdajů za svou cestu do USA, kde se zúčastnil energetické konference a jednal na ministerstvu pro energetiku a ministerstvu zahraničí.

Čtěte také

Bývalý premiér a šéf ODS s ministerstvem zahraničí uzavřel smlouvu o dílo, jedině tak mu totiž může úřad cestovní náklady hradit. A ministerstvo nebude Topolánkovi proplácet jen letenky, ale také další náklady na cestování, tedy například ubytování. Ministerstvo však nestanovilo žádný finanční strop, neočekává prý žádné "obří" výdaje.

Expremiér také disponuje diplomatickým pasem. "Může se v doprovodu diplomatů zúčastňovat jednání a prezentací," uvedl Kolář.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) je součástí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Agentura sídlí v Paříži. Její nový šéf by měl být znám v prosinci. Kromě Topolánka o post usiluje nizozemská ministryně Maria van der Hoeven a dosavadní šéf agentury Japonec Nobuo Tanaka.

Topolánek nebo Maria van der Hoeven? EU se musí shodnout
Šance Topolánka na získání funkce zůstávají nejisté. Aby expremiér místo dostal, musela by ho Česká republika prosadit jako společného kandidáta EU. I česká diplomacie ho ale nakonec může "hodit přes palubu" kvůli diplomatickému obchodu s Nizozemskem, které má na totéž místo svou kandidátku.

Podle diplomatických zdrojů obeznámených s vyjednáváním sehrají při hlasování klíčovou roli Spojené státy. Ty daly najevo, že pokud nebude jednomyslná shoda na evropském kandidátovi, podpoří Japonce Tanaku. Stejný postoj jako USA navíc zastává i Velká Británie.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat