Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Lubnou na Svitavsku zasáhlo tornádo, potvrdili meteorologové

Česko

  9:55aktualizováno  13:51
Lubnou u Poličky na Svitavsku v sobotu zasáhlo tornádo, potvrdili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Tornádo bylo podle nich slabé, zanechalo za sebou škody zejména na střechách několika domů. Podle škod urazilo dráhu asi 500 metrů. Po průzkumu lokality to potvrdil Petr Münster z ČHMÚ.

K identifikaci trasy pomohly dostupné fotografie a svědectví obyvatel. V sobotu se podle meteorologů v Česku objevilo několik silnějších bouří, hlavně na pomezí Moravy a Čech byly podle radaru rozpoznány rotující bouře, tzv. supercely, pod kterými se vyskytovaly případy výraznějších škod větrem.

„Nejsilnější projevy mělo (tornádo) zpočátku své dráhy, kde na jednom domě shodilo část tašek ze střechy, což je hodnoceno silou IF1-, to odpovídá rychlosti kolem 128 kilometrů v hodině. Nutno říct, že pokud by se tornádo stejných parametrů vytvořilo o 500 metrů dále nad obcí, nemuseli jsme o něm vůbec vědět. Nebyly totiž pozorovány v okolí žádné škody na lesním porostu a stromech,“ konstatovali meteorologové. Podobná krátkodobá tornáda se podle nich zřejmě vyskytují častěji, ale nemají žádného svědka.

„O těch, které způsobí větší škody, se doslechneme až na základě nějakých svědectví,“ uvedl Münster v pořadu Impulsy Honzy Benešovského. Meteorologové podle něj nejsou schopni tornádo zachytit na radaru, protože jsou pod jejich rozlišovací schopností.

„Tornádo nemůže existovat bez mateřské bouře a ty už sledovatelné jsou. Pokud jsou ty bouře silné, tak přitahují pozornost. Musíme se hlavně řídit tím, že tornádo je potvrzeno přímým očitým svědectvím či fotodokumentací,“ uvedl Münster.

Meteorologové v neděli informovali, že prověřují několik hlášení o možném sobotním výskytu tornáda v Lubné, podle svědků prý zasáhlo obec kolem 13:00. Jeden ze svědků podle nich viděl na vlastní oči chobot tornáda.

Škody v obci Lubná by podle starosty Josefa Chadimy neměly být velké. „Na vlastní oči jsem tornádo neviděl, ale volali mi to lidé. Podle všeho byla poškozena krytina na dvou domech a jeden dřevník. Lidé škody provizorně opravili a dál v domech bydlí,“ sdělil Chadima.

Tornáda jsou součástí takzvaných supercel, což jsou silné bouře rotující kolem své osy. Meteorologové ale upozorňují, že samotné supercely nemusí být provázeny extrémními jevy, tedy ani tornády. Na území České republiky se ročně vyskytnou maximálně jednotky tornád, v naprosté většině slabých, některý rok se neobjeví tornádo žádné. Každý rok se ale vyskytnou desítky supercel.

Letos se již na začátku dubna objevilo tornádo poblíž Letovic na Blanensku. Prošlo územím o délce asi čtyři kilometry a způsobilo zejména lokální vývraty v lesích. Bylo na stupni nula, tedy nejslabším. Síla tornáda se určuje pomocí Fujitovy stupnice od nejslabšího F0 až po nejsilnější F5.

Lidé si těchto jevů všímají intenzivněji především po ničivém červnovém tornádu z roku 2021, které se prohnalo částí Břeclavska a Hodonínska. Tornádo o rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu za sebou tehdy nechalo devastující škody na majetku a šest obětí na životech. V některých obcích dosáhlo až čtvrtého stupně, silnější předtím v Česku nikdy nebylo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!