Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tošenovský: V ODS vládne nervozita

Česko

  7:00
ODS musí sestavit vládu. Pokud ne, musí dojít k výměně vedení, říká hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský, který se před třemi roky vzdal kandidatury na šéfa ODS. Vedle voleb zaměstnává Tošenovského i lákání utomobilky Hyundai do kraje a nařčení z korupce.

Evžen Tošenovský. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

LN: Stále ještě nelitujete, že jste svoji kandidaturu stáhnul? Asi byste tehdy vyhrál...
Nelituji vůbec. Myslím, že to vté době a situaci bylo správné rozhodnutí.

LN: Před rokem jste mi tvrdil, že to bylo i kvůli tomu, že v ODS panují vztahy jako žárlivost, že vedení nepůsobí jako tým. Platí to idnes?
Blízkost voleb tyto lidi velmi stmelila. Volby jsou vždy určitým ohrožením a myslím si, že ty lidi to dalo dohromady, protože cítí, že tu válku musí společně vyhrát nebo společně zahynout. Tyto volby jsou navíc důležitější než kdy jindy. Být po osmi letech opět v opozici by pro ODS bylo smrtící.

LN: ČSSD ale téměř povstala zmrtvých. Po Grossovi nastoupil razantní Paroubek a zdá se, že ODS se vytratila, nenabízí věcná témata... Proč?
Myslím, že je to tím systémem, že se zdá, že ČSSD něco dělá. Protože předtím to bylo opravdu velmi tristní. Tím je dána i ta pozornost, protože je to vládní strana. Ta má vždy větší možnosti se prezentovat. Možná to tak působí i proto, že ODS zůstala u některých témat a nijak je nerozvinula. Rovná daň už je tady tři nebo čtyři roky a není pokrok v tom, co by se k tomu dále říkalo. Proto to možná působí, že není nějaké další téma. Doufám, že před tím blížícím se soubojem se podaří témata ODS vnutit médiím. To je úkol vedení ODS.

LN: Nebylo tedy chybou ODS, že si největší “pecku” v podobě rovné daně vystřílela s takovým předstihem?
Já to nevidím jako největší chybu. Spíš si myslím, že si ODS nechala vnutit něco jiného. ČSSD nepřichází vůbec s ničím novým, soustředí se jen na kritiku toho, co přináší ODS. A to je obrovská nevýhoda. Bráníme své ideje před někým, který neříká vůbec žádné. ČSSD najednou přebírá určitá témata, jako je snižování daní, buší do těch předložených, a ODS se dostala do obranné pozice. Myslím, že ODS by měla víc žádat po ČSSD, aby prezentovala vlastní ideje. Vždyť oni v mnoha věcech změnili svůj volební program a mají za 4 roky třetího premiéra. To je přece zásadní ukázka lability. Ale protože teď mají silně mluvícího premiéra, tak najednou jsou nahoře.

LN: Jenže s tím “silně mluvícím” premiérem Mirek Topolánek často prohrává debaty...
Mně se vůbec nelíbí to, že se ztoho stává jakoby hodnocení prohrál - vyhrál. To vede k jedné věci - ta debata neuvěřitelně hrubne. Bohužel ze strany premiéra, který ukazuje, že čím větší může být hrubec a surovec, tak vyhrává. Možná se spíš daří premiérovi víc Mirka Topolánka urazit, znechutit a šokovat ho, kam až je schopen zajít. Já mám pocit, že tato cesta je cesta šokování hrubostí a že zmizí úplně myšlenková náplň.

LN: Co má podle vás ODS dělat, aby vrátila do hry svá témata avěcnou stránku?
Na to musí najít lék vedení ODS. Proto jsou u kormidla. Oni soupeřili se všemi, získali na kongresu své posty, oni to budou muset teď uhrát. Každá rada by zněla jako královská rada. Já nechci radit, každý by to dělal jinak, já bych to možná taky dělal jinak. Já ale nekandidoval, oni budou muset teď toto zvládnout.

LN: Není to od vás trochu alibismus? Jste přeci hejtmanem se silným postavením? Vy necítíte nervozitu z toho, že volební vítězství už není tak jasné jako před půl rokem?
Tu nervozitu velmi dobře cítím. Já právě nechci být ten alibista, který by teď, protože jsem nekandidoval na ty posty, královské rady udílel. Mým úkolem je fungování Moravskoslezského kraje. Takže to zmé strany není alibistické, ale velmi korektní, když neudílím královské rady. Preference jsou vrabec na střeše, důležitý je výsledek. A ten musí zvolený generální štáb zajistit. Já to ctím a budu velmi loajální a velmi pomůžu v tom, aby vedení zvládlo situaci, což je jejich úlohou. Oni musí ODS vyvést po osmi letech z opoziční role. Pokud to nezvládnou, budu jeden z nejpřísnějších kritiků.

LN: Ale teď se zdá, že vedení v čele s Topolánkem situaci nezvládá. Pakliže ji Topolánek nezvládá před volbami, je vůbec dobré, aby se stal premiérem, pakliže by ODS volby vyhrála?
Netroufám si v tuto chvíli posuzovat, jestli zvládá, nebo nezvládá. To není na základě snížených nebo zvýšených preferencí. Já se nenechávám unášet jednotlivými hodnoceními, Je to předseda ODS, má mít plnou důvěru před volbami. Amusí ji nést se vším všudy. On musí vědět, co dělá. Má svou strategii a má ji možná i nějak rozvrstvenou. Je velmi těžké udržet si půl roku absolutismus. Jsou chvíle, kdy se ten člověk záměrně stáhne do ústraní a pak vyjede s nějakými většími kartami v ruce. Posouzení bude jediné, jestli to zvládl nebo nezvládl. Hodnotit to v polovině si netroufám, protože nejsem v nejužším vedení ODS. Já mohu mít svůj pocit nervozity tak, jak ho mají všichni ostatní před volbami, ale je tady vedení a to nese zodpovědnost. Politika je tvrdá a uznává jen vítěze, poražení odcházejí do propadliště dějin. A to je to riziko, které nese politická strana. Vybere si svého vůdce a ten vůdce musí vyhrát. A znovu opakuji - tyto volby jsou pro ODS věcí bytí a nebytí, jsou skutečně smrtelnou záležitostí. I proto je nervozita tak veliká.

LN: Existuje i varianta, že sice ODS zvítězí, ale většinu budou mít sociální demokraté s komunisty. Pak se samozřejmě nabízí buď velká koalice ODS s ČSSD, anebo odchod do opozice. Je po_dle vás velká koalice vůbec představitelná?
Při absolutní havárii nevyrovnaného matematického výsledku ano. Ale pak s jinými hráči.

LN: Nemám pocit, že by Paroubek chtěl po volbách, pokud by získal pro svoji stranu druhé místo, odejít a na sestavování vlády se nepodílet...
Takto to vypadalo v Německu taky. Když se někdo před volbami Schrödera zeptal, jestli odejde, tak to odmítal. Politická sestavování vlády, stejně jako třeba krajského vedení, jsou před volbami nevyzpytatelná. Já si dovedu představit, že by to z takové patové, velmi složité, situace vzniklo. Nechtěl bych to. Pokud by to ale nastalo, tak si myslím, že je to pak z obou stran ojiných hráčích než o těch, kteří by volby do takového patu dotáhli.

LN: I tak se to zdá nemožné. ČSSD nechce slevit ze sociálního státu, ODS zase těžko může couvnout z15% rovné daně. Kdyby se obě strany přesto domluvily, asi by to politickou scénu znedůvěryhodnilo na x let...
Souhlasím, že by to zabilo českou politiku. Já si ani nedovedu představit lidi, kteří by to dávali takto dohromady. Ale je to opravdu katastrofický scénář. To je to nejhorší, co by nás mohlo potkat.

LN: Mám pro vás ještě katastrofičtější, byť reálnou vizi: Paroubek by v takovém případě nemusel na velkou koalici kývnout. Pak by jako druhý ve volbách sestavoval vládu on a dohodl se s komunisty...
Třetí volební období v opozici by znamenalo absolutní převrácení uvnitř ODS a ohrožení jejího fungování. ODS musí sestavovat vládu. Pokud ne, myslím, že by muselo nastoupit nové vedení ODS.

LN: Jenže členové toho současného vedení by beztak působili dál ve sněmovně. Mezi krajskými lídry jsou staré osvědčené tváře, zregionálních politiků je tam snad jen Petr Gandalovič na Ústecku. Kde by se potom vzaly nové tváře?
Že se zvolila cesta, jak říkáte, že ti lidé, kteří kandidují, jsou opravdu z velké části stejní, to je rozhodnutí ODS, že takto chtějí postupovat. Je to jejich rizikové rozhodnutí, které možná vyjde a pak budou všichni tleskat a budeme rádi, že to dopadlo. Když to nedopadne, tak to bude škoda se všemi důsledky. Já ale věřím a doufám, že vyhrajeme. Teď fabulovat, kdo by do toho vstoupil, je předčasné. To je tak smutný a těžký scénář, kdyby ODS prohrála, že já v těchto dimenzích moc nepřemýšlím a nechci spekulovat.

LN: Umíte si představit, že byste se při naplnění onoho scénáře třeba opět ucházel o křeslo šéfa či člena vedení ODS?
V této chvíli je předseda a vedení, které musí vyhrát volby. Já vtéto chvíli nepřemýšlím o ničem jiném než o kraji. Nesu velkou zodpovědnost za to, aby co nejlépe fungoval do voleb, protože to je ten největší dar, který ODS můžu dát. A potom - má rodina a spokojenost mé ženy je mi nade vše funkce. Navíc na černé scénáře je brzo.

Hyundai skutečně míří do Česka

Jak nyní vypadá možnost kontraktu s firmou Hyundai. Po vaší návštěvě s ostravským primátorem Alešem Zedníkem v sídle Hyundai v Koreji jste prohlásil, že pokud budou stavět v Evropě, tak to bude v Česku a v Moravskoslezském kraji. Můžete být konkrétnější?
Konkrétnější nelze být, protože to rozhodnutí je skutečně v této chvíli na straně Hyundai a ještě je to ovlivněno ani ne naším kontaktem s nimi, ale rozhodnutím české vlády o tom jaké dohody z hlediska silničního napojení a dalších věcí budou. Jsem ale přesvědčený, že směr to má opravdu k České republice. Protože to mé setkání s chairmanem Hyundai, což je tam nejvyšší osoba, bylo skutečně na velmi vysoké protokolární úrovni. Nejde o mě, ale musíme si uvědomit, že Korea je velmi postavená na takových těch signálech, protokolárních věcech. Jje to velmi svět svázaný pravidly a předpisy, na které si velmi potrpí. A jejich rozhodnutí se teď skutečně upírá k té České republice. A buď bude verdikt: ano, Česká republika, pak to bude na 90 procent Moravskoslezský kraj.

LN: Mimochodem, s kolegou Zedníkem čelíte kritice premiéra Paroubka i šéfa ODS Topolánka, protože jste do Koreje jeli za peníze Hyundai. Paroubek dokonce mluví o podezření z korupce. Co na to říkáte?
Pánové vycházeli z neznalosti toho, na jaké úrovni pozvání bylo. Odmítnout by znamenalo urážku chairmana Hyundai. Na to je to moc citlivá záležitost. My si dávali velký pozor, abychom jej nijak neurazili. na druhé straně jsme vše veřejně oznámili. Ta cesta tam pro nás přece nebyla žádným plezírem, šlo o velkou věc pro celý kraj i Českou republiku.

LN: Máte například informace, že jako vás se Zedníkem si Hyundai pozvalo i další představitele krajů či států, které se jim nabízejí, ať tam automobilku postaví?
Ne, nebyli jsme o tom vůbec informováni a podle našich informací nikdo takový v této chvíli tato jednání nevede.

LN: Proto člověka tak nějak logicky napadá, že si vás tam asi nezvali jen tak pro legraci. Není už tedy vlastně ruka v rukávě?
To se nedá říct.

Proč ne? Co je největší riziko, které by to ještě mohlo zhatit?
Já si myslím, že by to mohlo zhatit skutečně jednání s vládou. Já ani nevím, jaké jsou požadavky společnosti, která už je předala i místopředsedovi vlády Jahnovi, o silničním spojení a dalších podmínky, které jsou. To souvisí opravdu s jednáním, co Český stát nabízí, a to já nikterak neovlivním. To si myslím, že může zhatit a může to samozřejmě zhatit i majetková nepřipravenost, protože my já nevím nebudeme schopni připravit to dané území. Jednak z hlediska požadavků, které jsou směřovány na nás. Tedy že pozemky musí být majetkově vypořádány, musí být ve vlastnictví státu nebo kraje a oni musí mít jistotu, že jim nic nebude bránit v tom, aby tam tuto fabriku mohli postavit.

Spekuluje se, že vhodným pozemkem by byly Nošovice. Tam jsou ovšem zemědělci a bylo by třeba pozemky vykoupit. V jaké je to fázi?
Toto rozhodnutí takt není postaveno, my předkládáme Nošovice a Mošnov s tím, že rozhodnutí je skutečně na jejich straně. Když nebudou Nošovice, tak tou zálohou je Mošnov.

V jaké fázi je vyjednávání se zemědělci, jimž patří v Nošovicích pozemky? Už jste jim nabídli jiný prostor?
My jsme jim nabídli osm variant různých pozemků, které jsou různé velikosti. Ale převyšují velikost pozemků, na kterých hospodaří teď. Oni by se měli vyjádřit (rozhovor vznikal minulý týden ve čtvrtek - pozn. red.), zda jim vyhovuje či nevyhovuje. Rozhodnutí je v tuto chvíli na nich s tím, že máme připraveny i další návrhy, jak s nimi jednat. Já v žádném případě nechci jít nějakým silovým vyhrožováním, to nepřichází do úvahy. Oni chtějí hospodařit a my činíme kroky k tomu, aby oni mohli hospodařit i za cenu možná zvýšených nákladů. Jsou samozřejmě hranice, když by požadavky na náklady překročily nějakou nosnou míru, tak jim říct, samozřejmě tady nesmíte vydírat. To zase také nepřipustím. Ale chtěl bych, aby to bylo korektní.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Pronájem bytu 1+kk 40 m2
Pronájem bytu 1+kk 40 m2

Dobrovského, Jindřichův Hradec - Jindřichův Hradec I
11 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat