Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Total ustoupil, rafinerie nezavře

Česko

PAŘÍŽ Francouzská energetická společnost Total přislíbila, že neuzavře ani neprodá v příštích pěti letech jiné rafinerie ve Francii než rafinerii ve městě Dunkerque v severní Francii. Uvedl to ministr průmyslu Christian Estrosi.

Firma tak uvolnila cestu k ukončení stávky ve francouzských rafineriích, která včera pokračovala již sedmým dnem. Ještě v pondělí však šéf společnosti Christophe de Margerie říkal, že rafinační kapacity je třeba snížit, aby se zabránilo prudkému poklesu marží v odvětví. Kvůli stávce se včera podle agentury Reuters zcela zastavila produkce ve všech šesti francouzských rafineriích Totalu.

Ministr Estrosi rovněž uvedl, že vláda je připravena zorganizovat setkání u kulatého stolu o budoucnosti francouzských rafinerií, což je poslední požadavek odborářů k ukončení stávky.

Vedení Totalu včera dohodu s odbory nepotvrdilo s tím, že jednání stále pokračují. Potvrdilo však pokrok v jednání. Podle zdrojů Total místo uzavření rafinerií ve Francii chce ukončit provoz v britské rafinerii. Spolu s uzavřenou rafinerií v Dunkerque, kde firma ukončila produkci loni v září, by tak Total splnil svůj cíl, který počítá se snížením produkce do roku 2011 o 500 tisíc barelů denně.

Stávka v šesti rafineriích Totalu přinesla obavy, zda bude v zemi dostatek pohonných hmot. Ve Francii je přes 12 500 čerpacích stanic a Total jich zásobuje benzinem zhruba polovinu.

Francouzská vláda včera nicméně uvedla, že nedostatek benzinu zatím nehrozí, a vyzvala motoristy, aby zůstali klidní. Francouzský ministr životního prostředí Jean-Louis Borloo upozornil, že země má zásoby pohonných hmot na zhruba deset dnů.

„V tomto okamžiku neexistuje žádné riziko nedostatku,“ uvedl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1.

Rafinerie v celé Evropě se nyní potýkají s problémy kvůli nízkým maržím a slabé poptávce. Několik již proto bylo prodáno nebo nabídnuto k prodeji. Stávka se včera podle agentur měla navíc rozšířit také do dvou francouzských rafinerií společnosti Exxon Mobil.

Zaměstnanci však nakonec plán na stávku zrušili a ukončili i stávku v jednom ze skladišť. Důvodem byla zpráva, že vláda se chystá uskutečnit jednání u kulatého stolu.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...