28. prosince 2018 14:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Totožnost vyproštěných horníků stále není známá. Odborníci pracují na identifikaci těl

Horníci Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku se 27. prosince 2018 poprvé od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horníci Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku se 27. prosince 2018 poprvé od... | foto: ČTK

Ostrava Čtyři mrtvé horníky, kteří již byli vyproštěni z podzemí Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku, kde minulý týden zemřelo po explozi metanu 13 lidí, jejich rodiny zatím nemohly pohřbít. Stále se totiž pracuje na identifikaci obětí důlního neštěstí. Vyplývá to z vyjádření mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) Nadi Chattové a policejní mluvčí Gabriely Pokorné.

Ostatky těl vyproštěných horníků byly po neštěstí převezeny do Ústavu soudního lékařství FNO, kde jsou dosud. Podle Chattové tam byly odebrány vzorky potřebné pro identifikaci, které byly předány policii.

„Moc nám chybíš, tatínku,“ stojí na jednom ze vzkazů pro zesnulé horníky.
Důl ČSM Stonava.

Pět milionů korun pro pozůstalé

Na kontech pro pozůstalé po mrtvých hornících, kteří minulý týden ve čtvrtek zemřeli po výbuchu metanu v podzemí Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku, je už téměř pět milionů korun. Od čtvrtka tak na účtech přibylo zhruba 1,5 milionu a další peníze stále přicházejí.

„Přibrali jsme znalce, kteří též zajistí biologický materiál pro následnou identifikaci. Analýzu biologického materiálu provedou experti moravskoslezské policie,“ řekla Pokorná. Dodala, že po zjištění a porovnání profilu DNA lze předpokládat, že bude zjištěna totožnost zesnulých.

Výbuch metanu a následný požár 880 metrů pod zemí nepřežilo minulý týden 13 mužů, z toho 12 Poláků a Čech. Dva muži jsou stále v nemocnici, jeden z nich je v kritickém stavu. 

Primář oddělení rekonstrukční chirurgie Ladislav Petráš ve středu uvedl, že u muže v kritickém stavu, který je popálený na polovině těla, se lékaři chystají na operace. Budou mu muset odstranit nekrotické úseky kůže a zahájit transplantace. U druhého zraněného horníka, který měl popáleniny na zhruba deseti procentech těla a další poranění, lékaři usilují o stabilizaci jeho stavu tak, aby mohl být co nejdříve propuštěn.

V severní lokalitě Dolu ČSM byla ve čtvrtek obnovena těžba. Horníci fárají do zbývajících částí, které nebyly zasaženy neštěstím. Oblast 29. sloje, kde explodoval metan a následně tam vypukl požár, byla uzavřena výbuchuvzdornými hrázemi. Uzavřený prostor má rozlohu přibližně 500 krát 500 metrů.

Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři mrtvé vyprostila šestičlenná četa záchranářů v neděli, když na místě neštěstí dělala předběžný průzkum. Po výbuchu se v médiích objevily spekulace o manipulacích s čidly metanu, společnost OKD se proti takovým tvrzením ohradila. Na české účty pro pozůstalé obětí důlního neštěstí už přišlo zhruba pět milionů korun.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.