Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Ostatky kněze Toufara spočinou uprostřed kostela v Číhošti

Česko

  15:39aktualizováno  19:01
PRAHA - Ostatky kněze Josefa Toufara, umučeného komunistickým režimem, budou v červenci uloženy pod kamennou desku uprostřed kostela v Číhošti na Havlíčkobrodsku. Ostatky spočinou v kovové schráně. Novinářům to ve čtvrtek řekl autor návrhu hrobu a schránky pro páterovy ostatky Norbert Schmidt.

Památník Jana Palacha a Josefa Toufara z dílny designéra Otakara Duška. Nachází se na fasádě budovy bývalého sanatoria v Legerově ulici v Praze, v němž oba muži zemřeli. foto: MAFRA - Tomáš Krist

Kosterní ostatky byly loni v listopadu vyzdviženy z hromadného hrobu na pražském hřbitově v Ďáblicích. Forenzní genetici na základě analýzy DNA a genetických profilů považují za prokázané, že patří Toufarovi.

Výzkum prokázal, že ostatky z Ďáblic patří umučenému knězi Toufarovi

Slavnostní uložení ostatků se uskuteční 12. července v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Místo posledního spočinutí se tak symbolicky spojí s událostí, která číhošťského duchovního stála život. Hrob má svou polohou na hlavní ose kostela před presbytářem odkazovat na starý hlavní oltář. Nad ním se kdysi nacházel kříž, který dvacítka lidí viděla, jak se pohyboval během Toufarova kázání 11. prosince 1949. 

Blahořečení může trvat několik let

Církev připravuje proces Toufarova blahořečení, který zřejmě potrvá několik let. „Nadneseně by se mohlo říct, že náhrobkem pátera Toufara by mohl být celý kostel. V určitém protikladu je navržena schrána, která je kovová a má dvě části,“ uvedl Schmidt s tím, že nejde o urnu. Vnitřní olověná schrána bude umístěna ve slavnostní nerezové. „Bude vyjadřovat náš postoj k páteru Toufarovi a vědomí, jaký poklad mučednického svědectví v tom malém číhošťském kostelíku bude pod prostou kamennou deskou ukryt,“ řekl.

Z hlediska archeologie šlo podle expertů o první průzkum hromadného hrobu politických vězňů komunistického režimu.

Ostatky zkoumal i forenzní genetik Tomáš Pexa. Genetické profily z biologických vzorků zajištěných při exhumaci ostatků porovnal s odebranými třemi vzorky Toufarových přímých příbuzných. „Výsledek je jednoznačný. Pravděpodobnost, že ostatky patří páteru Toufarovi je 99,99procentní,“ řekla koordinátorka projektu Eva Vorlíčková. Je to díky nepřerušené mužské linii v Toufarově rodu.

Identitu nešlo plně potvrdit

Podle antropologických závěrů lze předpokládat, že jde o Toufarovu kostru. S ohledem na stav zachovalosti lebky ale nemohl osteologický výzkum identitu plně potvrdit, řekl novinářům antropolog Petr Velemínský.

Komunistická Státní bezpečnost obvinila Toufara v roce 1950 z toho, že zmanipuloval takzvaný číhošťský zázrak. Chtěla ho přinutit k doznání, že v kostele zinscenoval zázračný pohyb kříže. Toufar zemřel ve vězení 25. února téhož roku ve věku 47 let na následky krutého zacházení. Pohřben byl do hromadného hrobu pod falešným jménem J. Zouhar.

Před 65 lety StB umučila kněze Toufara. Duka ho chce blahoslavit

Kněz Biskupství královéhradeckého Tomáš Petráček připomenul, že komunistický režim chtěl vymazat Toufarovo tělo i památku. „Díky exhumaci a důstojnému uložení jeho tělesných ostatků maříme úmysl jeho vrahů a vracíme pátera Josefa Toufara zpět do středu jeho farnosti,“ řekl.

Organizace sdružující bývalé politické vězně se obrátily na premiéra s žádostí o průzkum a prohlášení hromadných hrobů za kulturní památku. „Moje maminka Marie Pospíšilová (Toufarova neteř) do konce života usilovala o to, aby se pan farář Toufar vrátil do Číhoště,“ řekla praneteř Jitka Cvetlerová. Rodina se pohřbu zúčastní, soukromé rozloučení nechystá.

Dvoudenní program u příležitosti uložení ostatků:

  • Celou sobotu 11. července bude v kostele Nanebevzetí Panny Marie vystavena kovová schrána s Toufarovými ostatky.
  • Vrcholem bude v neděli 12. července bohoslužba, kterou bude před kostelem sloužit královéhradecký biskup Jan Vokál. Promluvy se ujme kardinál Dominik Duka. Po mši bude schrána s Toufarovými ostatky přenesena do kostela, v jehož středu bude uložena pod kamennou desku.
  • V sobotu v poledne se uskuteční v kostele eucharistická bohoslužba, večer zde začnou chorální nešpory. Pořadatelé pojali dvoudenní slavnost jako kulturně-duchovní událost. Kulturní  proto, že Toufar nebyl jen katolickým knězem, ale také člověkem umění. Hrál výborně na kontrabas, zpíval, tančil a organizoval divadelní představení.
  • Herci budou v komponovaných pořadech číst z Toufarových známých i neznámých dopisů a úvah. Výstava představí jeho životní příběh. Vyjde také kniha Toufarových dosud neznámých textů. V premiéře v Číhošti zazní skladba Můj Ježíši, kterou na Toufarův text zkomponoval mladý hudebník a dirigent Jiří Trtík.
  • V rámci doprovodného programu se bude v Číhošti promítat nechvalně známý propagandistický snímek z roku 1950 Běda tomu skrze něhož pohoršení přichází a také dokumentární filmy o Toufarovi.

Autor: