Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Továrna na likvidaci. Elitní detektiv vyrobil na přání ‚kompro‘ na advokáta

Česko

  6:00aktualizováno  17. října 12:31
PRAHA - V Česku byl zaznamenán nový a společensky vysoce nebezpečný fenomén. Likvidace pověsti firmy na základě účelového „kompra“ z pera elitního policisty.

Advokát Karel Muzikář foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Někdejší šéf oddělení korupce na protikorupční policii Radek Holub zneužil svého postavení a letos v květnu na objednávku vyrobil falešný dokument o vyšetřování vlivného advokáta Karla Muzikáře, který se měl údajně dopustit trestného činu hospodářského charakteru. Podle policie přitom pro tento postup neexistoval zákonný důvod. LN se podařilo zjistit podrobnosti případu.

Hra o miliardu za lokomotivy

Cílem „kompra“ bylo poškodit Muzikáře před klienty. Právník totiž zastupuje České dráhy v nanejvýš citlivém sporu mezi státním podnikem a plzeňskou strojírnou Škoda Transportation. Ve složité právní bitvě se hrálo o miliardu korun za lokomotivy. Přestože Škodovka dodala stroje s několikaletým zpožděním, byly to České dráhy, kdo nakonec v arbitráži prohrál, a Škodovce dle verdiktu musel zaplatit 1,1 miliardy korun.

Americká advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges, vedená Muzikářem, v lednu začala arbitráž zpochybňovat a podala trestní oznámení proti dvěma rozhodcům – Jakubu Chytilovi a Milanu Polákovi. Ti rozhodli, že dráhy mají strojírně vlastněné firmami na Kypru zaplatit 1,1 miliardy korun. Podle Muzikáře ale rozhodci poškodili státem vlastněné České dráhy. Arbitr Chytil nechtěl rozhodování komentovat. „Rozhodci jsou v arbitrážích povinni ze zákona zachovávat mlčenlivost v souvislosti s výkonem jejich funkce, což platí i ve vztahu k médiím,“ napsal LN.

Kriminalizace na míru

Tímto výpadem však Muzikář patrně někoho popudil. Pět měsíců po zmiňovaném podání trestního oznámení požádal soukromý detektiv Igor Gáborík protikorupčního policistu Holuba, aby proti Muzikářovi vyrobil dokument o zahájení úkonů trestního řízení.

Výbušná Beretta a role vlivné žalobkyně

  • V polovině letošního května se pražský lobbistický afinanční svět otřásl vzákladech. Protimafiánský útvar Roberta Šlachty spolu s vrchní pražskou žalobkyní Lenkou Bradáčovou spustil akci s krycím názvem Beretta.
  • Kvůli podezření z vynášení informací z bezpečnostních složek za úplatu detektivové tehdy obvinili tři muže: důstojníka protikorupční policie Radka Holuba, bývalého příslušníka Celní správy Pavla Šímu a bývalého policistu a soukromého detektiva Igora Gáboríka.
  • V síti vyšetřovatelů už tehdy uvázla i pražská státní zástupkyně Dagmar Máchová, tu však obvinili až před týdnem.
  • Máchová v případu kolem kompromitujícího materiálu na advokáta Karla Muzikáře a arbitráže o lokomotivy přímo nefiguruje. Vjiných větvích Beretty se však společně s Gáboríkem a Holubem měla podílet na systému vynášení informací z trestních spisů. Jejich zájem z hlediska informací upoutal například příběh, v němž figuroval ihledaný František Savov.

Muzikář se měl dle přání Gáboríka stát podezřelým z toho, že Českým drahám způsobil
škodu. Holub, tehdejší vedoucí oddělení odboru korupce na protikorupční policii, žádosti vyhověl a dokument zhotovil. Pokračování na straně 2

Protimafiánský útvar postup policisty Radka Holuba a soukromého očka Igora Gáboríka odhalil. Šlachtovi detektivové je při předávce kompromitujícíh o materiálu v květnu zadrželi. Gáborík a Holub jsou od května stíhaní v kauze s krycím názvem Beretta. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci, podplácení a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.

Jejich obhájci na otázky LN včera nereagovali. A k případu se nechtěl vyjádřit ani právník Karel Muzikář.

Policisté zmapovali, že Holub jednal na pokyn soukromého detektiva a bývalého policisty

Hrátky v databázi

Igora Gáboríka. Sháněl pro něj choulostivé informace, ačkoli věděl, že si je nenechá pro sebe. Ba co hůře, Holub sepsal podle policie záznam o zahájení trestního řízení proti advokátům české pobočky americké advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges. Cílem Gáboríka bylo, aby se mezi podezřelými objevil šéf kanceláře Karel Muzikář, tedy právě obhájce státních Českých drah v miliardovém sporu se Škodou Transportation.

Elitní detektiv Holub, jak zjistili policisté z dnes již rozprášeného Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) tehdejšího šéfa Roberta Šlachty, skutečně přání Gáboríka vyslyšel, přestože pro Muzikářovo hypotetické stíhání chyběly zákonné důvody. Muzikář se měl podle účelové konstrukce dopustit podvodu. Jeho kancelář prý drahám radila v rozporu se zákonem o advokacii, uměle prodlužovala arbitrážní spor se Škodou Transportation, a tím vznikl neoprávněný prospěch 468 milionů korun.

Karel Muzikář

■ Od roku 1993 působí v americké nadnárodní kanceláři Weil, Gotshal &Manges (Weil), z níž vybudoval jednu z hlavních advokátních firem v zemi.

■ Značnou část zakázek Weil získává od státu, v poslední době se zaměřuje např. na arbitrážní spory ministerstva dopravy a jeho organizací se stavebními či strojírenskými firmami – šlo hlavně o strojírnu Škoda Transportation a stavební společnost Eurovia.

■ V éře pražského primátora Pavla Béma (ODS) měl Muzikář blízko k radnici hlavního města.

Inkriminovaný dokument podle vyšetřovatelů Holub sepsal a uvedl na něm datum 10. května. Musel se kvůli tomu pod svým jménem přihlásit i do interní elektronické policejní databáze, v níž se evidují trestní spisy. Dle požadavku Gáboríka v něm upravil starší záznam o zahájení úkonů trestního řízení z března, který se týkal dvou rozhodců, kteří rozhodovali o sporu mezi Českými drahami a Škodou Transportation. Zmanipulovaný dokument vytiskl, ale v elektronickém systému neuložil. V původním záznamu přitom čelil podezření z podvodu nikoli Muzikář, nýbrž předseda senátu Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře Jakub Chytil a jeho místopředseda Milan Polák. Jejich podvodné jednání mělo spočívat v tom, že zamlčeli některé důležité skutečnosti pro zmíněný arbitrážní spor. V důsledku toho údajně Českým drahám vznikla škoda 468 milionů korun. Nově se však mělo podle Holuba prověřovat podezření z podvodu v souvislosti s advokátem drah Muzikářem.

Rande v restauraci Giovanni

S vytištěným falzem policejního dokumentu o Muzikářovi o den později Holub přišel za Gáboríkem. Setkání proběhlo v restauraci Giovanni v centru Prahy, kde si materiál předali.

Jak tvrdí policie, detektiv Holub si přitom musel být dobře vědom toho, že advokátu Muzikářovi hrozí minimálně dehonestace. Pokud by se podezření dostalo na veřejnost, ohrozilo by to důvěru v právní služby Muzikářovy kanceláře a poškodilo by to její reputaci na trhu. Policii se nicméně nepodařilo zjistit, pro koho byl kompromitující materiál nachystán.

Detektiv Holub podle policie porušil hned několik pravidel pro trestní řízení. Nebyl zpracovatelem daného trestního spisu. S jemu podřízenými policisty, kteří naopak spis na starosti měli, změny nekonzultoval. Novinku s podezřením vůči advokátu Muzikářovi nezanesl do elektronické policejní evidence. A o úpravách nedal vědět ani dozorovému státnímu zástupci.

Bral Holub za služby peníze?

Ještě v den předání klíčového „kompra“ však lidově řečeno spadla klec. Policisté z ÚOOZ totiž Holuba a Gáboríka zatkli. Nyní jsou vyšetřovaní na svobodě. Od minulého týdne se jejich stíhání rozšířilo o další případ zneužití pravomoci úřední osoby a neoprávněný přístup k počítačovému systému.

Web Seznam.cz upozornil, že policie prověřuje, zda Holub za své služby nebral peníze. Elitní detektiv totiž prý nechával svou policejní výplatu netknutou, a naopak na účet vkládal pomocí bankomatů větší množství hotovosti.

Ačkoli případ od počátku vyšetřovali detektivové ÚOOZ, po policejní reorganizaci kauzu přebrala Národní protidrogová centrála (NPC). Na „protidrogovku“ přešli i policisté, kteří na kauze pracovali už od roku 2013. Převedení spisu přikázala vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová letos v červenci. Tehdy totiž ÚOOZ zanikl.

Kauzu Beretta, v níž byla obviněna i mocná pražská žalobkyně Dagmar Máchová, přitom Robert Šlachta označil za jeden z momentů, který předcházel policejní reorganizaci, a která znamenala konec jeho útvaru. O citlivosti případu svědčí fakt, že v obchodním sporu proti drahám a Muzikářovi stojí na straně Škodovky vlivný právník a místopředseda rozhodčího soudu Radek Pokorný. Tedy muž, jenže je blízkým přítelem českého premiéra Bohuslava Sobotky.

BOJ O LOKOMOTIVY

■ Lukrativní kontrakt na 20 vysokorychlostních elektrických lokomotiv od firmy Škoda Transportation podepsaly České dráhy v roce 2004. Termín dodání byl stanoven do konce roku 2009, splněn však nebyl. Škodovka, vlastněná kyperskou společností Ceil, je dodala o čtyři roky později.

■ Vedle toho se Škoda Transportation o několik let opozdila s předáním příslušných povolení k provozování lokomotiv v zahraničí.

■ Kvůli prodlevám na straně Škody se dráhy domáhaly pokuty ve výši 938 milionů korun. Škodovka naopak požadovala po ČD doplatek ve výši 1,1 miliardy korun. Arbitráž před rozhodčím soudem vypukla v roce 2012. Spor se táhl až do loňského listopadu.

■ Arbitři rozhodli, že dráhy mají Škodovce zaplatit 467 milionů korun coby doplatek kupní ceny za lokomotivy a dalších 628 milionů korun jako inflační navýšení.

■ Na začátku ledna 2016 podaly dráhy prostřednictvím kanceláře Weil trestní oznámení s podezřením, že rozhodci způsobili svým rozhodnutím státu škodu.

■ Spolumajitel a bývalý šéf strojírny (2010–2015) Josef Bernard se má stát za ČSSD plzeňským hejtmanem.

■ Na dotaz, zda Škodovka o „kompru“ na Karla Muzikáře věděla či zda jí materiály někdo nabízel, společnost sdělila: „Vzhledem k obrovské míře lží, které jste o naší společnosti v LN doposud zveřejnili, nebudeme nadále s vaší redakcí komunikovat, protože i když odpovíme, informace vždy účelově překroutíte.“

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...