7. listopadu 2018 12:07, aktualizováno  12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stovky lidí se přišly v Prachaticích rozloučit s vojenským kynologem, který zemřel v Afghánistánu

Poslední rozloučení s vojenskými poctami ve středu v poledne začalo na hřbitově... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední rozloučení s vojenskými poctami ve středu v poledne začalo na hřbitově... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Prachatice Stovky lidí se přišly ve středu v Prachaticích rozloučit se štábním praporčíkem Tomášem Procházkou. Dvaačtyřicetiletý vojenský kynolog zahynul 22. října na misi v Afghánistánu. Poslední rozloučení s vojenskými poctami ve středu v poledne začalo na hřbitově v Prachaticích, odkud Procházka pocházel.

V Afghánistánu působil jako kynolog Centra vojenské kynologie Chotyně u jednotky, kterou tvoří především příslušníci speciálních sil. Zemřel na základně Šindánd v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo.

Stovky lidí se přišly ve středu v Prachaticích rozloučit se štábním praporčíkem...
Poslední rozloučení s vojenskými poctami ve středu v poledne začalo na hřbitově...

Procházka, který by se letos v prosinci dožil 42 let, byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka posmrtně. Ministr obrany Lubomír Metnar mu rovněž udělil Kříž obrany státu. Toto vyznamenání dostávají vojáci například za hrdinství v boji nebo za to, že se s nasazením svého života zasloužili o obranu ČR.

Zahraniční jednotky v Afghánistánu zaznamenaly v letošním roce zatím 12 obětí, které tvoří pouze američtí a čeští vojáci. Američanů padlo letos v Afghánistánu osm, Češi čtyři. Kromě Tomáše Procházky zahynuli v srpnu Kamil Beneš, Martin Marcin a Patrik Štěpánek. Všichni sloužili u mechanizovaného praporu v Táboře. Zahynuli při teroristickém útoku, když byli na hlídce zhruba devět kilometrů od základny v Bagrámu.

Soustrast či podporu rodinám padlých vojáků v zahraničních misích můžete také vyjádřit v pietě serveru Lidovky.cz

Pietu za padlé vojáky najdete ZDE

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!