Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
11. července 2013 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Toxická, amatérská vláda Zemanových diletantů. Politici nový kabinet nešetří

Rusnokova vláda v Lánech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusnokova vláda v Lánech | foto: Petr Topič, Mafra

PRAHA Kabinet Petra Nečase sám sebe od začátku označoval za vládu rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci. Úřednická vláda Jiřího Rusnoka zatím žádnou nálepku nepoužila. Politici pro ni však už přívlastky mají a nejsou zrovna lichotivé.

Ještě než bylo známé jméno náhradníka po odstupujícím Nečasovi, prohlásil prezident Miloš Zeman, že preferuje vládu odborníků. "Poslední variantou, která je ale reálná, je varianta úřednické vlády, jak říkají novináři. Já tomu říkám vláda odborníků, kteří rozumí svému oboru," prohlásil Zeman 23. června v Hovorech z Lán.

Označení úřednické vlády Jiřího Rusnoka za vládu odborníků opakoval při každé další příležitosti. Jenže politiky hlava státu ruku v ruce s předsedou vlády nepřesvědčila. Kritiku sklízejí jména ministrů i vláda jako celek.

Vláda Kamarádů miloše Zemana

Členové nové úřednické vlády Jiřího Rusnoka

Členové nové úřednické vlády Jiřího Rusnoka

"Tady vzniká vláda kamarádů Miloše Zemana. Navzdory legitimní většině je tedy jmenován premiér, který na sebe bere odpovědnost, o které ví, že jí nebude moct dostát. Podle mého názoru odborníkem člověk není, protože je tak nazýván, odborníkem je proto, že se tak v dané chvíli chová," kritizoval Zemanovo rozhodnutí bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (více čtěte ZDE).

"Neprošla volbami, nemá žádné politické zázemí, není zde žádná politická strana s mandátem od voličů, která by se k této vládě hlásila. Obáváme se, že to bude slepá ulička," řekl na adresu Rusnokova kabinetu šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Vláda Ohnuté ústavy, arogance a diletantismu

"Nepodpořím vládu vyvzdorovanou na sněmovně pomocí ohýbání Ústavy," pronesl na adresu Zemanova řešení Viktor Paggio.

Podle Jiřího Paroubka je nový kabinet vládou arogance a diletantismu. "Nemůžeme podporovat vládu, jejíž část ministrů či ministryň proslula svou leností, neobratností, chlubením se dary od různých kmotrů či náhlým splacení dluhů připomínající zázrak zjevení Panny Marie ve Fátimě," vysmál se "Fischerovu zázraku" bývalý premiér.

Příchod nové vlády v souvislostech:

Podobně ostře se do Rusnokových mužů obul také jeho předchůdce ve Strakově akademii Vladimír Špidla (ČSSD). "Podle mě to není žádná první třída. Jsou to prostě lidi druhé až třetí kategorie. Nepochybně žádní hlupáci, nepochybně s jistou kompetencí," dodal diplomaticky.

Jako jed na politické prostředí vnímá nové ministry předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová "Je to toxická vláda a truc proti poslanecké sněmovně," má jasno Němcová.

Podle Pavla Bělobrádka, předsedy KDU-ČSL je nová vláda "...jen pokračováním krize politických elit, které u nás vládnou od 90. let. Tato generace starých politických mazáků již nedokáže českým občanům přinést nic dobrého. Je třeba ji vystřídat," myslí si Bělobrádek.

samMartin Samek, khuKarel Hrubeš
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!