Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Traditional Jazz Studio v padesáti

Česko

Před půl stoletím založili bratři Pavel a Ivan Smetáčkové spolu s dalšími studenty své Traditional Jazz Studio. Během padesáti let se z jazzové formace stala jedna z nejrespektovanějších hudebních „firem“ kdysi československé a posledních dvacet let české provenience. PRAHA Třebaže výroční den pro Traditional Jazz Studio přijde až koncem letošního roku – poprvé oficiálně hrálo 8. listopadu 1959 – jubilejní sezona pro soubor začíná už nyní. Což není nic nečekaného. Kapela i její dlouholetý šéf, klarinetista, skladatel, aranžér, diplomat i publicista Pavel Smetáček vystupují v podstatě nepřetržitě a za to půl století si doma i v zahraničí vybudovali více než solidní jméno.

O vznik Traditional Jazz Studia se v roce 1959 společně přičinili jeho zakládající členové – bratři Pavel Smetáček (klarinet) a Ivan Smetáček (tuba), dále Antonín Bílý (klavír), Luboš Zajíček (trubka), Jaroslav Fuksa (trombon) a další jejich kolegové; k nim později přibyl saxofonista Hanuš Berka.

Během pěti desítek let koncertování a nahrávání stihl soubor uspořádat hodně přes pět tisíc koncertů, stovky festivalových či televizních vystoupení a realizovat řadu rozhlasových či gramofonových nahrávek. Hráli sami i s desítkami tuzemských i zahraničních sólistů.

Sám Pavel Smetáček také pilně jazzovou scénu nejen tuzemskou celá léta popisoval, hodnotil, komentoval, napsal množství popularizačních i odborných textů. A v neustále doplňované publikaci Jsem asi umí(r)něným tradicionalistou zmapoval dokonale až po současnost i historii hudební rodiny Smetáčků (otec Václav Smetáček stál třicet let v čele FOK), ale pochopitelně i životopis Traditional Jazz Studia, zasazený do historických souvislostí.

Pouhý výčet jejich práce je ovšem jen technickou ilustrací hudební invence a muzikantského talentu nerozmělněného i díky píli a vytrvalosti protagonistů souboru. Podstatné je spíš to, že k Traditional Jazz Studiu se vždy přiřazuje nezpochybnitelná kvalita, ne tak často vídaná elegance, desítky let trvající důstojná prezentace muziky veskrze vtipné a živé.

Padesátku oslaví výstavou Bratři Smetáčkové jazz doma slýchali od malička. Jak připomínají, otec, který byl spolužákem a přítelem Jaroslava Ježka, pořizoval nahrávky Osvobozeného divadla i amerických jazzmenů; později poslouchali Karla Vlacha a sledovali vysílání západních rádií. Orientovali se na tradiční jazz a kvůli němu se učili hře na hudební nástroje. „Jazz se vznáší mezi noblesou a zemitými, až drsnými kořeny,“ řekl Pavel Smetáček a označil tento vztah za cosi nadčasového.

S tím také jde se svým souborem do padesáté sezony. Budou hrát doma, hostovat v Německu a v jubilejní den 8. listopadu otevřou velkou retrospektivní výstavu v Českém muzeu hudby.

***

K Traditional Jazz Studiu se vždy přiřazuje kvalita a ne tak často vídaná elegance

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!