8. února 2013 11:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Trafiky? ODS poškodila spíše amnestie, míní Pospíšil

Jiří Pospíšil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Pospíšil. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA ODS podle místopředsedy Jiřího Pospíšila nepoškozují ani tak trafiky, ale spíše Klausova amnestie. Exministr spravedlnosti také vyvrací spekulace, že se stane volebním lídrem ODS pro rok 2014.

Kvůli trafikám pro vysloužilé občanské demokraty je ve straně dusno. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová se dokonce v reakci na nové angažmá rebelů Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře a exministra Alexandra Vondry veřejnosti omluvila a trafiky pro ně označila za chybu. Poslanec ODS Boris Šťastný její reakci označil za laciné a populistické očerňování kolegů.

ČTĚTE TAKÉ:


Pospíšil v rozhovoru pro server iDnes.cz uvedl, že ODS podle něj spíše poškozuje novoroční amnestie. S kritikou Němcové souhlasí. "V zásadě s ním ale souhlasím. Miroslava Němcová má ve své úvaze a výroku mou podporu. Dál to komentovat nebudu," reagoval.

Zároveň popřel informaci, že do dalších voleb povede ODS jako lídr. "Já jsem se s tou teorií nikdy nesetkal, beru to jako ryzí spekulaci. Do voleb je rok a půl a já na tyto spekulace nechci nijak reagovat. Nemám v tuto chvíli ambici oslabovat pozici premiéra Petra Nečase, nederu se na jeho místo. Pokud bych měl ambice, realizoval bych je na podzim na volebním kongresu," řekl Pospíšil. Připustil, že uvnitř ODS se řeší vzestup TOP 09, která by díky popularitě předsedy Karla Schwarzenberga, mohla na pravici ODS předběhnout.

"Tématem to je, ale nepřeceňoval bych to. Nevnímám TOP 09 jako nepřítele. Může se stát, že jak ODS, tak TOP 09 skončí v opozici, tam také budeme muset spolupracovat. A těch stran napravo je velmi málo," uvedl Pospíšil.

Spekulace kolem Pospíšila se objevily s rostoucí kritikou předsedy ODS a premiéra Petra Nečase V řadách občanských demokratů roste, kromě trafik mu spolustraníci vyčítají programové ústupky v koalici nebo debakl v prezidentské volbě. Nečas zatím útoky odráží a vzkazuje, že znepokojení chápe, ale neodstoupí.

ogoOndřej Golis