Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trafiky pro bývalé eurokomisaře

Česko

BRUSEL Hned dva vlivní bývalí eurokomisaři pár měsíců po odchodu z funkce míří do soukromých firem vyvolávajících kontroverzi.

Bývalý komisař pro rozšíření a pak pro průmysl Günther Verheugen by se měl podle serveru EUobserver stát zaměstnancem banky Royal Bank of Scotland (RBS), kterou musela během finanční krize zachraňovat britská vláda před krachem a jež se nechvalně proslavila vysokými odměnami pro manažery. Vyšlo také najevo, že exkomisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy má namířeno do nízkonákladového dopravce Ryanair, který měl s Bruselem v minulosti spory.

Navíc exkomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová už nastoupila do jedné z největších zajišťoven světa Munich-Re.

Evropská komise obvykle posuzuje, zda odchod bývalých komisařů do firem nenarušuje etiku a nepředstavuje střet zájmů.

Žadatelům z řad bývalých komisařů však většinou vyhoví. „Máme vážné pochyby o způsobu, jakým Evropská komise řeší tyto případy,“ řekl Erik Wesselius ze sdružení Corporate Europe Observatory, která se mimo jiné zabývá průhledností lobbingu v Evropské unii.

Vadí mu především angažmá Verheugena v RBS. „Někdo, kdo měl v Evropské komisi takové postavení, by neměl mít možnost odejít do podobné banky, zejména když vezmeme v úvahu její chování během krize,“ dodal. Britská banka netají, že by chtěla využít právě Verheugenových kontaktů.

Plat bývalého komisaře banka zveřejnit odmítá. Avšak nemuselo by se jednat o nízkou částku.

McCreevy má vydělávat výrazně méně, ale i tak si za jeden rok přijde na asi 50 tisíc eur (zhruba 1,3 milionu korun).

Jeho funkce jednoho z ředitelů, kteří ovšem nemají žádné skutečné pravomoci, nebude mít příliš velký vliv na chod firmy.

***

Bývalí komisaři

Vlivné posty: od bank po dopravce

Charlie McCreevy Někdejší komisař pro vnitřní trh má namířeno do nízkonákladového dopravce Ryanair, který měl mimochodem s Evropskou komisí v minulosti vleklé spory. McCreevyho plat nemá být vysoký.

Günther Verheugen Bývalého komisaře pro rozšíření má zaměstnat Royal Bank of Scotland, kterou musela během krize zachraňovat britská vláda před krachem a jež se nechvalně proslavila odměnami pro manažery.

Benita Ferrerová-Waldnerová Exkomisařka pro vnější vztahy už nastoupila do jedné z největších zajišťoven světa Munich-Re. Proti jejímu angažmá současná Evropská komise nic nenamítala.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...