Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN

Diskuse k článku

Trafiky pro poslance byly korupcí, myslí si většina lidí v průzkumu

Dvě třetiny občanů důvěřují olomouckému vrchnímu žalobci Ivu Ištvanovi. Jen 38 procent dotázaných však věří, že kauza trafik pro exposlance ODS, kterou Ištvan odstartoval, skončí prokázáním korupčního jednání a pravomocným odsouzením údajných viníků. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Novák 26.9.2013 10:43

Celá politika

je založena na jakési korupci. Ty mě dáš to a já nechám projít ono. Pochopitelně to není v pořádku, ale dokud budou vládu skládat koalice, jiné to nebude. Proto by bylo správné, aby vládla vždy ta strana, která vyhraje volby, a to sama. Pak by se nemohla vymlouvat na koaliční partnery ani na to, proč neplnísvé  volební sliby. Tak se dá slíbit cokoliv, i pečení holubi. A pan Ištván by měl nést zodpovědnost za to že nechal zatknout lidi jen na základě svých domněnek, a nebyl je schopen dostat před soud.  Protože takto si zahrávat s lidskými osudy by mělo být trestné i pro státního zástupce.

J. Václavíková 25.9.2013 17:47

Jiří Přibáň profesor práva na Cardiffské univerzitě

Neodvažuji se spekulovat o tomto konkrétním případu, protože dosud neznáme všechny skutečnosti a okolnosti. Obecně však existuje podstatný rozdíl mezi tím, když politik dostane lukrativní nabídku po odchodu z politické scény, a když je odchod naopak podmínkou takové obchodní nabídky. Podaří-li se prokázat příčinná souvislost mezi vzdáním se (ale zrovna tak i vykonáváním) mandátu a majetkovým či jiným osobním prospěchem, potom se jedná o trestný čin. Nejde tedy o žádný policejní puč nebo zvůli státních zástupců při interpretaci zákona, ale o správnou právní kvalifikaci konkrétního jednání, jehož detaily v tuto chvíli neznáme.

P. Pokorný 25.9.2013 17:59

Re: Jiří Přibáň profesor práva na Cardiffské univerzitě

Tak když to neznáme a nezná to ani Ištvan, jak je možné, že byli zatčeni? A dokonce ten, co nedostal nic, podle práva...? Bude zatčen Zeman za největší korupci - oposmlouvu, jak říká lid? Kam se na to hrabou tři poslanci? Takže na Hradě bude komando zatýkat? Vždyť jsou tom kecy na objednávku. A předvolební obvinění jako Kocourka.

J. Václavíková 25.9.2013 18:11

Re: Jiří Přibáň profesor práva na Cardiffské univerzitě

Tak, jak to vy popisujete, se vždy rozhodoval soudce Lynč. Dnešní sudí se rozhoduje podle předložených důkazů. Že tyto nejsou široké veřejnosti známy, bývá obvyklé.

J. Frgalova 25.9.2013 17:39

z právního hlediska

je to sporné, získání práce na úkor toho, že se vzdám práce jiné ( byť jde o poslancování, stále je to práce) nemusí být trestné. A tudy půjdou podle mne právníci těch tří poslanců.

J. Václavíková 25.9.2013 17:44

Re: z právního hlediska

Nešlo o práci, ale o výkon mandátu. Oni jej směnili.

J. Frgalova 26.9.2013 15:58

Re: z právního hlediska

výkon mandátu není práce?

J. Václavíková 26.9.2013 21:38

Re: z právního hlediska

Není to zaměstnání.

J. Vašáková 25.9.2013 17:22

agentura STEM

počet 1093 respondentů je většina národa ? Podobně pravdivě této agentuře vychází předvolební výsledky. Znáte ve svém okolí někoho, kdo se těchto průzkumů zúčastňuje ?

J. Cerny 25.9.2013 17:03

Zabyvame se nesmysly

Zabyvame se nesmysly. Asi proto, ze se mame tak dobre, ze uz na nic jineho se nezmuzeme. Politika je umeni kompromisu. A za kazdym kompromisem je tak zvane "neco za neco". To je v politice bezne uz tisice let. A najednou nekdo prijde s tim, ze toto "neco za neco" je korupce, kterou je nutno trestat. A narod se toho chytne jako ono povestne ho*no kosile. Takova Oposmlouva byla v nasi politice po listopadu 1989 to nejvetsi "neco za neco" a presto, ze to mimo akteru nikomu nesmakovalo nikoho nenapadlo to oznacit za korupci! To, ze v politice co hlava, to jiny nazor, to ze v politice hraji svoji roli i jine zajmy nez ty idealisticko-statni je naprosto normalni. Lide neblbnete , jsem zvedav co budete rikat, az soud tento handl jako nekorupcni posveti. Zabyvejte se radeji tou opravdovou a skodlivou korupci typu prodej pozemku Zgarbou, ziskani majetku inside informaci Grosem, privatizaci bytu v Ostrave atd.

P. Pokorný 25.9.2013 16:53

70 miliard pro Babiše ročně je O.K.

Zajímavé. Proč se nedeá těch 70 miliard ročně lidem a ti by to buď u Babiše utratili, nebo ne. A poznalo by se, zda je poctivý. 70 miliard ročně Babiš dostává korupčním podvodem v dotacích. a to lidem nevadí? Kolik stovek let by na to poslanec dělal? A za tyto peníze se nekoupí stroje do Olmy, ale tiskárna na propagaci. Ano, dav je nekonečně tupý!

V. Mlich 25.9.2013 16:31

Nejen těchto tří

Všechna místa ve správních radách jsou korupcí. Ale to už se průzkum neptal.

M. Raabová 25.9.2013 16:40

Re: Nejen těchto tří

no - to je to pěkně socialisticko - komunistické. Říct pravdu, ale ne úplnou, nebo v takovém světle, aby vyhovala tomu, co se ptá.

J. Cerny 25.9.2013 16:46

Re: Nejen těchto tří

A ted vycurat a spat.....

F. Doušek 25.9.2013 16:28

U nás na Liberecku je teď v kurzu aférka

Korytářovy Změny pro Liberecký kraj, která se prezentuje jako jediný bojovník proti korupci. Co se stalo? Sponzor Změny a současně manžel její místopředsedkyně p. Absolon nabídl řediteli záchranky 100 tisíc hotově, když prosadí odkup jeho pozemků u letiště pro potřeby záchranky. Ředitel to oznámil. Jediná správná protikorupční strana ústy svých představitelů nyní prohlašuje, že se o korupci nejedná, byla to prý jen obvyklá nabídka provize.

Tak se v tom vyznejte.

B. Graf 25.9.2013 16:06

Korupce to sice je...

...ale už několik tisíc let se to v politice bralo jako samozřejmost.

Až teď to prolomil prorok z Holomóca. :-)

J. Kadeřábek 25.9.2013 16:08

Re: Korupce to sice je...

ale především to byl státní převrat. Kdo nechce vidět nevidí.

J. Václavíková 25.9.2013 16:11

Re: Korupce to sice je...

Já bych ty tři poslance zas tak nepřeceňovala.

B. Graf 25.9.2013 16:13

Re: Korupce to sice je...

On to třeba leckdo i vidí, ale vyhovuje mu to. Popravdě - nadpoloviční většině voličů se ten převrat líbil, jen litují, že se víc nezavíralo (když už se dnes nemůže střílet nebo věšet). A dokud tu bude tato všelidová demokracie, naděje na zlepšení není.

J. Václavíková 25.9.2013 16:16

Re: Korupce to sice je...

Převrat? Ale kde, jen nám premiér na stará kolena zblbnul.

M. Raabová 25.9.2013 16:37

Re: Korupce to sice je...

no právě a za blbnutí většinou vlády nepadají a ejhle - u nás padla. Bylo to vykonstruované, ženská, která nemá absolutně žádné pravomoci je stíhána a lidi s prověřením na přísně tajné jsou z obliga. Zkrátka kocourkov a s malým k. Na to velké nemáme.

J. Václavíková 25.9.2013 16:39

Re: Korupce to sice je...

Pokud by premiér jakékoliv vyspělé země umožnil své sekretářce úkolovat rozvědku, musel by odstoupit. To bychom si měli umět přiznat, ať se nám to hodí do krámu, nebo ne.

J. Frgalova 25.9.2013 17:35

Re: Korupce to sice je...

a co šéfové té rozvědky? Neměli by náhodou taky mít nějaké postihy ( finanční? např. žádné výsluhy?) Zatím ta mince má jen jednu stranu, druhá chybí.

J. Václavíková 25.9.2013 17:39

Re: Korupce to sice je...

Vždyť ti zúčastnění byli také žalováni.

J. Denemark 25.9.2013 16:46

Teda vy zase plácáte.)

P. Vaňura 25.9.2013 15:43

Naprosto nepochybuji, že proces

s Protistátním spikleneckých centrem v čele s Rudolfem Slánským skončí odsouzením viníků.

Ty "trafiky pro poslance" jsou naprostio směšné v porovnání se Špidlou (koryto v Bruselu) nebo Tvrdíkem (ředitel ČSA, který je dovedl na hranici bankrotu).

A co dostal Tluchoř????

To nevidíte, jak je to k smíchu, kdyby to nebylo zároveň k pláči. Zapomínáte, o jaké prebendy ti dotyční svým odstoupením přišli, přičemž by si je zachovali, pokud by jednali tak, jak se od nich žádalo. Plat 35000 Kč měsíčně za členství ve správní radě je polovina poslaneckého platu nebo také plat horníka v OKD.

L. Wellner 25.9.2013 15:55

Re: Naprosto nepochybuji, že proces

Tady nejde o těch viditelných 35.000,-, jinak pro mnohé občany naší země úctyhodný plat, ale o vliv a všechny peníze z něj vyplývající. Krádež luxusního Ferrari nebo psí boudy zůstává obojí krádeží. Špidla nebo Tlučhoř, to je jedno. Trafiky jsou zločin, o obsazení těchto míst by mělo rozhodovat referendum. Jde přece o STÁTNÍ podniky!!!

J. Václavíková 25.9.2013 15:59

Re: Naprosto nepochybuji, že proces

S tou praxí v dozorčích radách je nejvyšší čas skončit. Jinak co se právního státu týká, je nejvyšší čas si ujasnit, jestli jej chceme (se vším všudy), nebo ne.

M. Raabová 25.9.2013 16:39

Re: Naprosto nepochybuji, že proces

Jak můžeme chtít právní stát, když máme socialistické soudce a paragrarfy? Copak to jde dohromady?

J. Václavíková 25.9.2013 16:41

Re: Naprosto nepochybuji, že proces

Právní stát je i to, že nerelativizujeme právo podle toho, co se nám hodí. Který paragraf v daném případě je socialistický?


Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...