Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tragédie akcií pokračuje

Česko

Černý pátek - Krize na trzích pokračovala, nejhůře skončilo Japonsko

Cenné papíry se na pražské burze včera propadly nejvíce v Evropě, ztratily 15 procent

PRAHA Kdo po malém čtvrtečním růstu pražské akciové burzy začal hovořit o možném dosažení dna, musel po včerejších událostech zcela vystřízlivět z optimismu. Trhy opět padaly, a to zcela nevídaným způsobem. A nejvíce to zase odnesly české akcie.

Pražská burza, měřeno indexem PX, včera spadla o rekordních 14,94 procenta. Je to zatím největší jednodenní propad, který tuzemský akciový trh za celých 15 let existence postihl. Index uzavřel na 888,5 bodu, což odpovídá hodnotě zhruba před čtyřmi roky. Jen od začátku letošního roku klesl index o více než 51 procent.

Makléři nad vývojem na burzách jen kroutí hlavou. „Jsme svědky něčeho historicky naprosto nevídaného. Drtivé propady akcií už nejsou způsobeny nějakou konkrétní příčinou. Nyní všechno ovládá strach a panika investorů, kterým čím dál více ujíždějí nervy a zbavují se všeho, co mají ve svých portfoliích,“ uvedl Jan Langmajer, hlavní makléř společnosti Atlantik finanční trhy. „Jediné štěstí, že jsou teď dva dny volna a investoři se mohou trochu uklidnit. A snad ani nemá smysl hovořit o tom, že ceny akcií jsou nyní tak nízko, že po odeznění krize mohou investorům pohádkově vydělat,“ dodal Langmajer.

Pražská burza včera prožila svůj skutečný černý pátek. „Když prodávají všichni v jeden okamžik, tak z toho vzniká takovýhle marast,“ shrnul obchodování hlavní makléř firmy Fio Pavel Hadroušek. Kvůli obrovským propadům (přes 20 procent hodnoty akcie) bylo včera nutné přistoupit k pozastavení obchodování, a to hned pětkrát. Postupně toto mimořádné opatření postihlo dvakrát akcie společnosti AAA Auto a pak akcie CME, Erste Bank a Vienna Insurance Group (VIG).

Nejvíce se včera obchodovalo s akciemi elektrárenské společnosti ČEZ, kde majitele změnily akcie za bezmála 2,5 miliardy korun. Nejvíce na své hodnotě během včerejška ztratily akcie CETV, a to téměř třicet procent.

Páteční vývoj na pražské burze se nesl v podobném duchu jako všude jinde ve světě. Impulzem k další vlně výprodejů se stal čtvrteční strmý sestup na Wall Street, kde akcie oslabily navzdory snahám vlády podpořit finanční systém.

Rekordních propadů nezůstala ušetřena ani tokijská burza, kterou včera postihl největší propad od krachu na burzách v roce 1987 a index Nikkei 225 ztratil přes devět procent. Na to reagovala Evropa, kde se propady indexů včera nejčastěji pohybovaly na poloviční úrovni proti Česku, tedy okolo sedmi až osmi procent.

***

Černý pátek i na pražské burze

* Index PX se včera propadl o 14,94 procenta, což je největší jednodenní propad v historii české burzy * Pětkrát bylo pozastaveno obchodování kvůli obrovským propadům cen s akciemi AAA Auto (dvakrát), s akciemi CETV, Erste Bank a Vienna Insurance Group (VIG). * Největší propady zaznamenaly akcie CETV (-29,25 %), ORCO (-22,82 %), Erste Bank (-22,20 %), PEGAS NONWOVENS (-17,44 %)

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....