Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Tragédii nešlo předpovědět

Česko

PRAHA I když voda v zaplavených obcích ještě nestačila opadnout, největší zbraň letošní velké vody už je známa - neuvěřitelná rychlost. Voda brala vše, co jí stálo v cestě, přímo bleskově.

„Když u nás byly záplavy před dvanácti lety, voda v rybníce se střádala dobré čtyři dny. V noci ze středy na čtvrtek se ale voda vylila z břehů už za hodinu a půl,“ kroutí hlavou nad vrtochem počasí manželé Porubovi z Kunína na Novojičínsku. Přesto se už teď obce postižené vodním živlem ptají: „Jak je vůbec možné, že se blíží katastrofa, a nikdo nám nic neřekne?“

Hasiči i meteorologové ale argumentují tím, že varovat obce dřív zkrátka nešlo. „Extrémní déšť a následně prudce tekoucí vodu v říčním korytu žádná rozumná překážka nezastaví,“ řekl LN hydrolog Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Déšť v noci na čtvrtek navíc zvedl hladiny řek během několika málo hodin, což způsobila vlna bouřek následujících rychle za sebou. Než zareagovali hasiči a protipovodňová opatření v obcích, voda už se jako z dopravního pásu systematicky řítila na domy.

Taková situace se prakticky nedá předpovědět. Meteorologové dnes teoreticky umí varovat před bouřkou, spolehlivé prognózy pro rychlý přívalový déšť však neexistují. „Prognóza, kdy přijde přívalový déšť, by byla asi stejně složitá jako předpovídat, kde a kdy vybublá v hrnci s vařící vodou bublina na hladinu,“ připomíná hydrolog Daňhelka.

Rozhovor s hydrologem čtěte na straně 3

Tragédii nešlo předpovědět

Dokončení ze strany 1

Na záplavy má vliv i terén krajiny. Ve svažitém terénu se voda rychleji koncentruje do malých toků. V rovinaté krajině spíše stojí v terénních depresích. Navíc koryta velkých řek pojmou více vody, než horské potoky. Pak stačí už jen vysoká teplota a vlhkost vzduchu v atmosféře. Zahřátý vzduch stoupá a ochlazuje se, přitom se vysráží kapky vody, tvoří se oblaka a v případech velkého množství nahromaděné energie vznikají bouřky. Proto jsou extrémní srážky nejčastěji v létě, kdy je energie v atmosféře více. Podle meteorologů k bleskovým záplavám přispěla také nasáklá půda, která už nebyla schopná pojmout více vody. Rychlý příchod vody mohou způsobit nejen intenzivní srážky. Stačí, když se třeba kládami ucpe most. Voda si buď najde jinou cestu, nebo se po uvolnění překážky masa vody provalí do vesnice.

***

Varování meteorologů

Silné bouřky s velmi nebezpečnými jevy by se podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu mohly vyskytnout v Pardubickém kraji, na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Ojediněle se mohou intenzivní bouřky objevit i na Blanensku, kde je zřejmě doprovodí i kroupy.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.