Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tragická sezona, hořekují majitelé koupališť

Česko

  17:45
PRAHA - Mizernou sezonu zažívají letos o prázdninách provozovatelé venkovních koupališť. Tropických letních dní bylo letos v létě stejně jako krys na potápějící se lodi. A tomu odpovídá i zájem o ráchání se ve vodě. Provozovatelé plováren odhadují, že ve srovnání s loňskem budou tržby maximálně poloviční, některým ani nepokryjí náklady.

Poloprázdné koupaliště v Mělníku. foto: www.bazen-melnik.cz

Letní počasí přeje plavcům-otužilcům. Ti si mohou nerušeně zaplavat na plovárnách a koupalištích. Ta jsou totiž letos věčně poloprázdná, takže skotačící mládež nestojí plavcům v cestě.

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ K VODĚ ZROVNA NELÁKÁ:

Provozovatelé koupališť jsou ale z bídné návštěvnosti areálů roztrpčeni. "Je to špatný, chodí málo lidí. Ve srovnání s loňskem je jich tu polovina, ani ne," posteskl si správce kutnohorské plovárny Petr Doležal.

Zatímco loni se denní návštěvnost kolikrát pohybovala kolem tisícovky, letos může úspěšné dny lehce vyjmenovat: "Dvakrát jsme tu měli přes tisíc lidí, jednou 700 a jednou 580," řekl serveru Lidovky.cz Doležal.

Plovárna v Kutné Hoře.  

Ani poměrně vydařená neděle na kutnohorskou plovárnu příliš návštěvníků nepřitáhla. "Dneska je docela pěkně, ale je pod mrakem. Zatím přišlo 90 lidí, ještě teda nějací přijdou, ale je to málo," zoufá si správce.

A pohled na webkamery na stránkách koupališť ukazuje, že kutnohorská plovárna není výjimkou. Při odpočinku na zelených plochách se návštěvníci rozhodně nemusí mačkat a ani v bazéně není hlava na hlavě - pro otužilce milá skutečnost, pro provozovatele plováren a koupališť černá můra.

Drtivá většina z nich prodělá, a tak řadě z nich není na téma letošních tržeb příliš do řeči. "To jsou firemní věci. O tom já se s vámi po telefonu bavit nebudu," odvětil provozovatel Jezera Lhota, které se nachází nedaleko Prahy, Robert Nedvěd.

Čechy k vodě vylákají až třicítky
Sdílnější je Antonín David, provozovatel letního koupaliště v Mělníku. Předpokládá, že tržby ani nepokryjí náklady na provoz. Koupaliště totiž podle něj potřebují tropy.

Neděle patří k teplotně nadprůměrným dnům léta, na teploměru šplhá rtuť až k 27 stupňům Celsia a chvílemi "dokonce" svítí slunce, lidé se ale tak na koupaliště nehrnou. Takové "příjemné teplo" podle Davida totiž mnoho Čechů k vodě nevyláká:

"Lidi začnou chodit, až když je to vyžene z paneláků. Takže jsou potřeba ty třicítky. A to letos bylo jen jednou sotva třicet stupňů," přidává svůj postřeh.

Počasí, léto, koupaliště

Podle něj nebude letos návštěvnost ve srovnání s průměrem ani poloviční. "Oproti loňsku to bude tak čtyřicet procent," odhadl David. Sezona prý přitom začala slibně. "Dvacátého května jsme otevřeli a lidi začali chodit, tak to vypadalo nadějně. Ale bohužel, od půlky července je po sezoně," povzdechl si provozovatel mělnického areálu.

TIPY NA KOUPÁNÍ:

Jak tomu bude v případě koupaliště v Příboře, rozhodne závěr prázdnin. "Hodnotíme vždycky až 1. září a předpovědi pro druhou polovinu srpna jsou o něco příznivější, než tomu bylo v červenci. Ten byl naprosto tragický," řekl serveru Lidovky.cz provozovatel příborského koupaliště Rudolf Korčák.

Už nyní však ví, že na letošní sezonu nebude co do tržeb vzpomínat rád. "My provozujeme koupaliště dvacet let a tato sezona se zařadila k nejhorším, co se počtu návštěvníků týče," dodal Korčák.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Mohlo by vás zajímat