27. července 2017 16:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Známý advokát Herczeg tragicky zemřel. Jeho text o otrávených plodech pomohl Rathovi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 35Diskuse
Jiří Herczeg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Herczeg | foto: Česká justice

PRAHA Ve čtvrtek kolem poledne se z okna bytu na koleje na Senovážné náměstí zřítil známý advokát Jiří Herczeg. Policie zatím událost šetří jako sebevraždu. Herczegovi bylo 48. O jeho starší odborný text se opřel Vrchní soud v Praze při zrušení verdiktu nad Davidem Rathem.

„Mohu Vám potvrdit, že jsme v 10:38 minut přijali oznámení, o tom, že by měl na Senovážném náměstí zkolabovat muž v kolejišti tramvají. Samozřejmě byl přerušen provoz tramvají, nicméně poté, co jsme dorazili na místo, jsme zjistili, že muž vyskočil z okna jednoho z tamních bytů a přivolaný lékař konstatoval smrt,“ řekl Lidovkám.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Podle informací LN jde o známého advokáta Jiřího Herczega.

„Celou událost evidujeme jako sebevraždu, protože vše, co jsme na místě zjistili, tomu nasvědčuje. Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se na události podílela třetí osoba, nebo že by se jednalo o skutek, který zapřičinila nějaká třetí osoba úmyslně (policie tak nemá poznatky o cizím zavinění, pozn. aut.),“ dodal mluvčí.

Jiří Herczeg

Osmačtyřicetiletý právník byl předním českým expertem na trestní právo, od roku 2008 působil jako docent na katedře trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Působil rovněž jako advokát, v poslední době se specializoval na trestněprávní poradenství v pražské pobočce prestižní mezinárodní advokátní kanceláře White & Case. „Jiří Herczeg je jeden z nejuznávanějších odborníků na oblast trestního práva v České republice a jeho angažmá v pražské kanceláři je součástí naší dlouhodobé strategie zaměřené na oblasti právních služeb s nejvyšší přidanou hodnotou pro klienty,” uvedl šéf pražské kanceláře David Plch při Herczegově nástupu do firmy v lednu 2015.

Docent Jiří Herczeg na sebe nejvíce upozornil v souvislosti s korupční kauzou sedmi milionů korun v krabici od vína, kvůli níž skončil před soudem exhejtman David Rath. Byl to právě Herczegův odborný článek z roku 2009, o který odvolací senát Vrchního soudu v Praze v čele s Pavlem Zelenkou opřel verdikt, jímž zrušil původní odsuzující rozsudek nad Rathem. Podle vrchního soudu byly odposlechy, z nichž původní verdikt vycházel především, získány nezákonně.

Herczeg ve svém textu popisoval anglosaskou teorii plodů z otráveného stromu, podle níž jsou důkazy získané na základě nezákonného rozhodnutí, v tomto případě odposlechů, rovněž nezákonné. Proto soudce Zelenka rozhodl, že poznatky nasbírané díky odposlechům nelze proti Rathovi použít (Herczeg ke kauze Rath zde).

Advokát spadl přímo na koleje před 11:00. Podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové svědci oznámili zdravotnické záchranné službě, že muž je v bezvědomí a nedýchá. Podle instrukcí operátorky tísňové linky pak muže začali oživovat, po několika minutách pokračovali v resuscitaci po příjezdu na místo zdravotníci. Muže se pokoušeli oživit ještě několik desítek minut, ale přesto na následky zranění zemřel.

Po pádu byl přerušen provoz tramvají linky devět v obou směrech. Doprava byla obnovena kolem 12:00.

Lidovky.cz
  • 35Diskuse

Najdete na Lidovky.cz