Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Eurotramvaj a obří loutky. Praha chystá oslavy českého předsednictví

Česko

  18:03
Praha žije Evropou. Pod tímto mottem se v metropoli bude konat řada akcí, které doprovodí začátek českého předsednictví Radě Evropské unie. První z nich začnou už v pátek 24. června. Primátor Zdeněk Hřib slíbil besedy, taneční choreografie i divadelní představení a představil novou podobu tramvaje.

„Dalším ze symbolů předsednictví bude tramvaj, kterou můžete vidět na námi. Její návrh vznikl po oslovení pražských škol, aby se přihlásily do soutěže. Výsledná podoba měla odrážet priority českého předsednictví a jmenuje se Věda a zdravotnictví. Její autorkou je Aneta Bromovská ze školy Michael,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib.

Pražané mohou očekávat tanečně-hudební průvody s vlajkami členských států EU a Prahy, které se budou konat 24., 25., 30. června a 1. července. Trasa povede z Hradčanského náměstí přes Karlův most na Staroměstské náměstí.

Na 30. června a 1. července je následně připravena Výprava za lvím srdcem, kdy se na Mariánském i Staroměstském náměstí objeví monumentální loutka českého lva a „létající“ sokolové.

„Praha, srdce Evropy je multižánrový happening určený nejen Pražanům, ale i návštěvníkům naší metropole. Chceme Prahu ukázat jako město, které je živé, přátelské a plné překvapení. Průvody tanečníků s vlajkami vystřídají průvody svítících loutek a k nebi bude vzlétat balón s akrobatkou. Ukážeme tak Prahu i z jiných úhlů, než ji známe,“ představuje Jakub Vedral z pořadatelské společnosti ArtProm.

Právě na Mariánském náměstí v pátek náměstek starostky Paříže symbolicky předá předsednictví pražskému primátorovi. Spolu se potom zúčastní veřejné diskuze na téma spolupráce Prahy, Paříže a Stockholmu. Část náměstí se následně promění v letní kino, kde se budou promítat české, francouzské a švédské filmy.

„Program v Centru architektury a městského plánování (CAMP) se zaměří na tři metropole, které si předsednictví předávají. Během tří odlehčených diskuzí budeme hledat, kde se Praha může inspirovat, a kde naopak může naše hlavní město inspirovat v zahraničí. Na každou diskuzi poté naváže letní kino,“ říká vedoucí CAMPu Štěpán Bärtl.

V pátek se bude v CAMPu diskutovat na téma Městem na kole. Debata se zaměří hlavně na podporu francouzské metropole pro budování husté cyklistické sítě a na ní naváže letní kino s filmem Svatý závod, který tematicky sleduje cyklistický závod Tour de France.

V sobotu 25. června si bude možné prohlédnout, jaká místa se v Praze za poslední roky změnila. Tímto tématem se bude zabývat diskuze „Malými kroky k lepšímu městu“.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pronájem obchodního prostoru 110 m2
Pronájem obchodního prostoru 110 m2

náměstí Tyršovo, Choceň, okres Ústí nad Orlicí
17 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat