15. května 2019 10:03, aktualizováno  11:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na poli u D1 stojí tramvaj, kterou koupil developer. Snaha obejít zákaz billboardů, míní ministr Kremlík

U dálnice D1 na úrovni Čestlic se objevila vyřazená pražská tramvaj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U dálnice D1 na úrovni Čestlic se objevila vyřazená pražská tramvaj. | foto: reprofoto Twitter/PID

Praha Jen několik metrů za svodidly dálnice D1 stojí od úterka na soukromém pozemku pražská tramvaj. Jedná se o vyřazený vůz, který byl prodán soukromníkovi. Policie se snaží kontaktovat vlastníka. Podle serveru iRozhlas.cz je jím developerská společnost, která na místě bude stavět obchodní zónu za 1,5 miliardy korun. Podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) je to pokus o obejití zákazu reklamy u dálnic.

„Řidiči na dálnici D1 dnes (v úterý) mohli spatřit neobvyklý úkaz. Tramvaj č. 9 mířící z Čestlic do Prahy. Trať do těchto končin se sice výhledově zvažuje, zdejší tramvaj však její výstavbu o dost předběhla,“ okomentoval událost twitterový účet Pražské integrované dopravy (PID). 

Ve středu tramvaj na 7. kilometru D1 ve směru na Brno stojí dál. Přes noc ji ale podle serveru iDnes.cz někdo ze všech stran posprejoval.

15.května 2019 v 10:02, příspěvek archivován: 15.května 2019 v 10:08

Tramvaj stojící na poli u D1 u Čestlic někdo v noci posprejoval... https://t.co/vUUd1xQpl3

„Tramvaje na Václaváku zatím nemáme. Zato v ochranném pásmu dálnice D1 hned za Prahou už jedna stojí. Hned za svodidly, jen do ní nastoupit,“ regagoval ve středu na Twitteru nový ministr dopravy Vladimír Kremlík, který před dvěma týdny nahradil Dana Ťoka (oba za ANO). Podle něj je to další pokus, jak obejít zákaz reklamy. „ŘSD a silničně správní úřad teď musí urychleně řešit odstranění překážky,“ napsal Kremlík na Twitteru. 

Tramvaj podle kupní smlouvy s pražským dopravním podnikem (DPP), kterou vypátral server iRozhlas.cz, koupila společnost Domo Development za 351 tisíc korun. Firma investovala do pozemků u Čestlic na pravé straně dálnice ve směru do Brna, tedy v místech, kde tramvaj stojí. Plánuje tam stavět největší obchodní zónu desetiletí, celková investice se bude pohybovat kolem 1,5 miliardy korun. Podle serveru iRozhlas.cz se developerská společnost chystá k věci vydat tiskovou zprávu.

15.května 2019 v 09:11, příspěvek archivován: 15.května 2019 v 09:57

Tramvaje na Václaváku zatím nemáme. Zato v ochranném pásmu dálnice D1 hned za Prahou už jedna stojí. Hned za svodidly, jen do ní nastoupit. Ale spíš to bude další pokus, jak obejít zákaz reklamy. ŘSD a silničně správní úřad teď musí urychleně řešit odstranění překážky. https://t.co/JzYGdfphdM

U dálnice D1 na úrovni Čestlic se objevila vyřazená pražská tramvaj.

U dálnice D1 na úrovni Čestlic se objevila vyřazená pražská tramvaj.

Tramvajový vůz s číslem 8603 má podle PID neznámého majitele, který ji od pražského dopravního podniku odkoupil. „(Tramvaj) byla vyřazená z provozu a předána do likvidace. V rámci obálkové metody si ji odkoupil zájemce, který nabídl nejvyšší cenu,“ uvedla podle serveru mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková. Z evidence DPP byl vůz vyřazený toto pondělí.

Od úterý po majiteli pátrá policie a zjišťuje, zda jejím umístěním na soukromý pozemek v ochranném pásmu dálnice někdo neporušil zákon. „Prozatím se nepodařilo se s majitelem spojit,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí benešovské policie Eva Stulíková. Policie podle Stulíkové zároveň pátrá po neznámém pachateli, který tramvaj v noci posprejoval.

zufZuzana Formánková