Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tramvajová škatulata pokračují

Česko

BRNO Prázdninový dopravní mumraj v centru Brna končí. Ale jen zčásti: na Joštovu ulici se od středy vrátí tramvaje, ale protože opravy ulice a tramvajových kolejí pokračují, navazují další výluky. Zatímco v létě po svých trasách jely jen dvě linky, nyní jich pojede šest.

Výluky tak stále potrápí desetitisíce obyvatel. „Počítáme s tím, že od středy začne provoz po Joštově, tedy na zastávce Česká,“ potvrdila mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová. Jednou z novinek je přesun zastávky tramvají, které jedou ve směru na Moravské náměstí a na náměstí Svobody. Budou zastavovat mezi Českou a Rašínovou ulici, tedy naproti místu, kde roky funguje zastávka pro přijíždějící vozy. Dopravní uzel stále nebude propojen s kolejemi do Masarykovy čtvrti a trasa do Bystrce a k Technologickému parku. Tam nadále platí náhradní doprava jako v létě. Pocítí ji tedy také obyvatelé čtvrtí na druhé straně Brna, jichž se sice výluka netýká, ale jezdí přes ně linka 8. Na tu normálně dopravní podnik vysílá obousměrné tramvaje - ty však kvůli výlukám potřebuje jinde, takže linka 8 stále končí při cestě z Líšně na Nových sadech a ve zbytku trasy ji nahrazují jiné odkloněné tramvaje.

Stavební firmy zatím neupřesnily, jak rychle dokončí práce a bude možné linky obnovit na původních „nevýlukových“ trasách. Odhady zatím mluví o konci října.

***

JAK POJEDOU OD STŘEDY TRAMVAJE

* Linky 1, 2, 5, 6, 7, 9: jedou po svých trasách z doby před výlukou. * Linky 3 a 11: jedou pouze v úseku Stará osada - Česká (linka 3) a Lesná-Česká (linka 11); tramvaje dále pokračují jako linka 12, * Linka 4: jede z Obřan na Českou, dále odklonem Pekařskou ulicí na Mendlovo náměstí. Náhradní dopravu do Masarykovy čtvrti zajišťuje z České autobus x4. * Linka 8: stále jede pouze v úseku Líšeň, Mifkova - Nové sady, smyčka (náhradou do Starého Lískovce vede linka 13 a do smyčky Švermova v pracovních dnech také linka 10). * Linka 10: v pracovních dnech od 5.00 do 18.30 je z Nových sadů prodloužena až na Švermovu. * Linka 12: jede v úseku Komárov-Zvonařka-Husova-Česká, odtud tramvaje dále pokračují jako linka 3 nebo 11. * Linka 13: jede po trase Juliánov -Hlavní nádraží a dále ulicí Renneskou do Starého Lískovce, a to s posílením mezi Geislerovou a Starým Lískovcem. * Linky x11 a x13: tramvaje jedou z České (provizorní zastávka v ústí Veveří ulice do Žerotínova náměstí) do Bystrce / Vozovny Komín (x11) a do smyčky Technologický park (x13).

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: