20. srpna 2014 20:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Transparency International se zaměří na podzimní volby. Chce zamezit podvodům

Volby (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Transparency International spouští monitoring financování podzimních komunálních a senátních voleb, do kterého se na webu může zapojit i veřejnost. Podvodů a kupčení s hlasy se Transparency International obává zejména na severu Čech a Moravy. Kritizuje také kampaň pražského magistrátu "Víte, že...", která za peníze města propaguje TOP 09. Praha kritiku odmítla.

Sledování transparentnosti financování je podle neziskové organizace nutné vzhledem k řadě podvodů a nekalostí, které se při volbách staly v minulosti. "Už dnes máme podezření, že se v obci Karlova Studánka bude opakovat scénář z minulých voleb, kdy občané účelově přihlášení k trvalému pobytu budou mít za úkol zajistit místo v zastupitelstvu určitým kandidátům," uvedl na středeční tiskové konferenci Petr Leyer z Transparency International (TI).

"V severních Čechách se pak zřejmě chystá přímé uplácení voličů v sociálně vyloučených lokalitách," nechal se také slyšet s tím, že v minulosti se dal jeden hlas koupit za pár stovek korun. Podobných problémů se organizace obává i na severní Moravě. I proto budou na volby ve vybraných obvodech dohlížet její zástupci.

Příjmy a výdaje

Transparentnost financování volební kampaně bude TI sledovat především v 27 senátních obvodech a osmi největších městech - Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Hradci Králové, Olomouci a Ústí nad Labem. Místní koordinátoři v nich budou monitorovat transparentní účty kandidátů, jejich příjmy a výdaje na kampaň, ale i volební mítinky a jejich finanční náročnost. Závěrečné hodnocení pak zveřejní 25. září.

V komunálních volbách chce Transparency International také sledovat, zda radniční weby a městská periodika nejsou zneužívána pro politickou reklamu. V této souvislosti organizace kritizovala například "informační kampaň", která na reklamních plochách v Praze upozorňuje na úspěchy města pod vedením TOP 09. V některých jiných zemích by podle organizace bylo nepřípustné, aby se taková kampaň hradila z městských peněz.

Sedm otázek

"Dříve magistrát využíval radniční noviny, které město stály ročně 23 milionů korun, kampaň stála jen 350 000 korun," ohradil se proti vyjádření TI Hynek Paštěka z magistrátního oddělení komunikace. Kampaň podle něj měla informovat o výsledcích práce současné rady po roce jejího působení. Aby nezasahovala do voleb, začala Praha minulý týden plakáty sundávat.

Senátní kandidáti budou TI požádáni, aby zodpověděli sedm otázek týkajících se transparentního financování volební kampaně. Jejich odpovědi budou zaznamenány do Mapy senátních voleb a oznámkovány. Výsledky budou publikovány 1. října. 

Transparentní volby

Do monitorování kampaně se může zapojit i veřejnost, která má možnost na www.transparentnivolby.cz. hlásit volební podvody. Lidé mohou také pomoci s mapováním volebních kampaní, billboardů a další reklamy, kterou lze pomocí speciální aplikace zanášet do Mapy kampaní.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz