Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Všechny nakažené už netrasujte, řeklo v tichosti ministerstvo hygienám. Zajímají ho jen vybrané skupiny

Zaměstnanci Skansky se testují na koronavirus v rámci povinného testování ve firmách. (17. ledna 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Ministerstvo zdravotnictví v tichosti krajským hygienickým stanicím nakázalo, aby netrasovaly všechny pozitivně testované, ale jen vybrané skupiny. „Bude přistoupeno k prioritizaci trasování osob starších 65 let - rizikový průběh onemocnění, osob ve věku 6 až 18 let - školní docházka a osob v sociálních službách,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnicí Ondřej Jakob.
  15:09

Změny v nařízeních se podle mluvčího resortu odvíjejí od diskuze s expertními skupinami. Následně je projednává vláda. Důvodem je očekávaný velký počet nakažených v sílící vlně epidemie způsobené variantou omikron.

„Dochází k definování prioritních skupin, které budou v případě potvrzení onemocnění covid-19 přednostně řešeny a jejich epidemiologicky významné kontakty budou dohledávány prostřednictvím telefonického hovoru v navolávacím systému,“ uvedl Jakob.

Podle Jakoba je takový postup i v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO) a Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). „Epidemiologické šetření ostatních skupin bude prováděno také pomocí sebetrasovacího formuláře, k jehož vyplnění budou osoby po potvrzení onemocnění covid-19 vyzvány cestou SMS,“ dodal.

Mluvčí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Aleš Kotrla také zdůraznil, že se nově řídí pokyny od hlavní hygieničky Pavly Svrčinové, které platí od pondělí. „Kdy jsou prioritně prováděna epidemiologická šetření u osob ve věku 6 až 18 let, u osob starších 65 let a u pracovníků v sociálních službách,“ doplnil Kotrla.

Narozené v letech 1958 až 2003 čeká sebetrasování

Nový systém potvrdila pro iDNES.cz i mluvčí KHS Ústeckého kraje se sídlem v Ústí nad Labem Lenka Šimůnková. „Co se týká prioritiního trasování malých dětí, důchodců a klientů zařízení péče, ano ty trasujeme přednostně,“ uvedla Šimůnková.

Lidé narození v letech 1958 až 2003, tedy mezi 19 a 64 lety věku, se v případě nákazy či kontaktu s pozitivním budou muset sebetrasovat. Doposud mohli také čekat na hovor od krajských hygienických stanic. Ten už ale od pondělí zřejmě nepřijde.

Vedoucí Laboratoře experimentální medicíny na Univerzitě Palackého Marián Hajdúch už v minulém týdnu upozornil na to, že infikovaní v karanténě se nebudou hlásit do databází. 

„Jejich kontakty nebudeme trasovat, ztratíme přehled o šíření rizikových variant – nebudou se sekvenovat. Upozorňuji na obrovský počet zdravých lidí, kteří skončí v karanténě díky falešné pozitivitě antigenních testů. To vše zaplatíme my, firmy a stát,“ varoval Hajdúch s tím, že vhodná doba karantény by dle jeho slov byla sedm dnů u očkovaných a deset dnů u neočkovaných.

„Pokud se bude ukončovat laickým antigenním samotestem určeným primárně k diagnostice symptomatických pacientů a s nejasnou citlivostí na omikron, tak epidemii jen přiložíme pod kotel,“ varoval Hajdúch, který je členem Národního institutu pro zvládání pandemie (NIZP), který ustanovil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat