22. září 2015 15:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ztohoven se diví, že ochrance Hradu hrozí vyšší trest než samotným umělcům

Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě... | foto: ČTK

PRAHA Překvapení nad tím, že větší postih za sobotní akci s vyvěšenými trenýrkami nad Pražským hradem hrozí členům tamní ochranky než samotným aktérům, vyjádřil v úterý člen skupiny Ztohoven Petr Žílka. Hrad jako demokratická instituce a oblíbená památka by měl podle něj být přístupným místem.

„K otevřeným institucím patří i to, že občas někdo vleze na střechu a tam se vyjádří,“ řekl Žílka novinářům před začátkem Hackers Congressu Paralelní Polis 2015, který se v Praze odehraje 2. až 4. října. Trenýrky byly i upoutávkou na kongres.

Paralelní polis

Paralelní polis

Termín kongresu, který se bude zabývat tématy decentralizace států a jejich proměnami souvisejícími s novými technologiemi, ovlivnil i celou akci. „Dalšími faktory bylo to, že na Hradě je lešení, a sobota, kdy se na něm nepracuje,“ řekl Petr Žílka. To, že dva z aktérů se převlékli za kominíky, bylo reakcí na situaci známou z médií, kdy žena z Domažlic zavolala policii na kominíka z údajné obavy, že jde o uprchlíka. „Kominík na střeše nebudí takovou pozornost, mysleli jsme, že to třeba oddálí střelbu, kdyby na ni došlo,“ dodal.

Zemanovci nemají smysl pro humor

Kromě reakcí ze všech možných stran Ztohoven překvapila údajná hysterie s ohrožením sídla prezidenta. „Paradoxně nejsme pranýřovaní my, ale Hrad, ochranka, že to nejsou schopný uhlídat, mě je těch vojáků až líto,“ uvedl. Není to přitom první případ „střešního aktivismu“.“Je jich hrozně moc, ale téměř žádný nevyvolal takovou bouřlivou poptávku po tom, aby se zvýšila bezpečnost, i když šlo třeba o Westminster, kde bylo v minulosti plno aktivistů třeba z řad ekologů...,“ připomíná.

Prezident Miloš Zeman v úterý oznámil, že kvůli incidentu by měl být odvolán šéf Útvaru pro ochranu prezidenta a další personální změny budou následovat.

Zmínky o tom, že nelze vyloučit, že by podobnou cestou mohli přijít teroristi, jsou podle Žílka absurdní. „Těžko odhadnout, kdo by tam bombu nosil. Protiuprchlická dikce Miloše Zemana nahrává Islámskému státu, český prezident se kamarádí s Čínou, Ruskem, představa, že by tam (americký prezident Barack) Obama poslal bombu je absurdní, pražská kavárna také těžko,“ řekl.

S rozporuplnými reakcemi, které vyvěšení trenek vzbudily, prý počítali. „Naše akce je vždycky vyvolávají. Za nejzdařenější považuji uveřejnění telefonních čísel, ́vyhejtovala ́ nás většina veřejnosti, novináři, všichni politici,“ připomněl jednu z předchozích akcí Ztohoven.

„Tentokrát je to půl na půl, odpůrců Miloše Zemana je tu opravdu hodně, zároveň má spoustu skalních příznivců. Hezky to vykreslilo zemanovce bez smyslu pro humor a lidi, kteří Zemana v lásce nemají a smysl pro humor mají. Reakce jsou úžasný, budeme s nimi ještě pracovat,“ řekl Žílka.

Aktéry sobotní performance policie podezřívá z přečinu výtržnictví a krádeže. Hrozí jim až dva roky vězení. Právník obou mužů ale trestní kvalifikaci zpochybňuje a mluví o střetu s právem na svobodný projev, v případě krádeže by podle něj bylo nutné prokázat záměr obohatit se a způsobit škodu.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.