130 let

Třešně a voda? Věřte Dušínovi

Česko

ZJISTILI JSME ZA VÁS

Snad všichni už slyšeli od svých rodičů nebo prarodičů radu: Nepij na třešně, nebo tě bude bolet břicho. Věříte tomu?

Když nastane sezona třešní, rozdělují se lidé na dvě skupiny. Jedni si vzpomenou na radu rodičů a na Rychlé šípy. Konkrétně na jejich příběh, ve kterém komiksový Jindra Hojer neposlechl radu o třešních od Mirka Dušína a pak toho mohl dlouho litovat. Před očima si vybaví obrázky, jak dopadl a raději si třešně odřeknou. Anebo se po nich ještě dlouho zdráhají napít. Druzí naopak vehementně tvrdí, že rada nepít na třešně je jeden z nejrozšířenějších mýtů. Zkrátka nevěří, že by jim mohlo být po třešních a vodě špatně.

Můžete to sami zkusit, pokud na tom trváte. Lékaři to ovšem nedoporučují. Samozřejmě velmi záleží na množství spořádaných třešní i vody, kterou vypijete. A částečně i na počasí. Teplo totiž podporuje kvašení. „Když je horko, člověk sní větší množství třešní a zalije je vodou, tak dojde k tvorbě střevního plynu, případně k průjmu. Třešně mají navíc tendenci bobtnat, zvětší objem ve střevech,“ popisuje praktický lékař Jan Jelínek. „Může to způsobit (a velmi často i působí) bolest břicha a průjem. Třešně jsou sladká voda a sladká voda velmi snadno kvasí,“ vysvětluje. Podobné případy bolení břicha po třešních nejsou ojedinělé.

Neberte ale zmíněnou radu úplně doslovně. Pít až na třešně anebo pít před konzumací většího množství třešní vyjde totiž v důsledku naprosto nastejno. Koneckonců, netýká se to jen třešní. Na tomto druhu ovoce v podstatě není nic výjimečného, co by bolest břicha způsobovalo. Naopak, veškeré ovoce, ve kterém je hodně vody a je sladké, může být v tomto ohledu rizikové.

„U třešní je to nejčastější, je to takové ,turistické‘ ovoce,“ poznamenal Jelínek. Lidé se k čerstvým třešním totiž často dostanou na pěším výletě přírodou, anebo třeba při vyjížďce na kolech. Když se dá dohromady fyzická únava, vedro a sluníčko, k pořádnému napití to pak opravdu svádí. „Obecně to platí o každém ovoci, které obsahuje hodně cukru a vody. Když to zkusíte s meruňkami nebo švestkami, dopadnete stejně. Hrušky pak berou v tomto ohledu všichni za samozřejmost...,“ dodal.

Žádných dlouhodobých zdravotních následků se ale zdravý člověk po ovoci a vodě za normálních okolností bát nemusí.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás