Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trest pro milenku platí, řekl soud. Kryla zpronevěru téměř sedmi milionů z městské kasy

Česko

  7:00
PRAHA - Když po nocích vybíral z účtu městské firmy desítky tisíc, musel si zajistit krytí. Celkem totiž zpronevěřil bezmála sedm milionů korun. Pomocnou ruku Petru Hoffmannovi, exšéfovi společnosti 4-Volnočasová, poskytla jeho účetní a milenka v jedné osobě. Za účtování fiktivních dokladů jí soud potvrdil podmínečný trest na tři roky se zkušební dobou na pět let.

Kulturní centrum Novodvorská, dříve spadající pod společnost 4-Volnočasová, dnes spravuje soukromá firma. foto: Wikipedia/Dezidor

 • Společnost 4-Volnočasová vznikla v dubnu roku 2008.
 • Dne 14. ledna 2011 byl řízením pověřen Petr Hoffmann. Ředitelem byl jmenován k 1. únoru, téhož dne nastoupila Daniela Jírů na pozici účetní.
 • Podle svých výpovědí spolu začali po čtyřech až pěti měsících mít poměr, poté spolu nějakou dobu žili jako druh a družka.

Jejich úkolem bylo zkulturnit Prahu 4. Pro tamní obyvatele měli zajistit společenský program či vytvářet aktivity pro rodiny s dětmi. Když ale Petr Hoffmann nastoupil do funkce ředitele a jeho milenka Daniela Jírů na pozici účetní, začaly se z městské firmy 4-Volnočasové vytrácet peníze. Hoffmanna už dříve soud uznal vinným a nyní si odpykává pět let za zpronevěru (Více čtěte ZDE).

Roli Daniely Jírů musel ale Městský soud v Praze na příkaz vrchního projednat znovu. Ten totiž v květnu tohoto roku uvedl, že role Jírů byla při vysávání peněz z kasy možná intenzivnější, respektive že o Hoffmannově počínání zkrátka musela vědět.

„Obžalovaná Jírů mu (Hoffmannovi) zpronevěru usnadnila, pomohla mu k trestné činnosti. Musela si být vědoma, že fabuluje něco, co se nestalo,“ konstatoval při novém projednávání předseda senátu Jiří Říha z Městského soudu. Podle něj se Jírů zpronevěry, jak navrhoval státní zástupce, nedopustila, neboť si peníze nepřivlastnila, svou činností ale kryla Hoffmannovu zpronevěru 6,7 milionu korun.

Noční výběry z bankomatu

Rozkrádání městské firmy 4-Volnočasová má ovšem poměrně úsměvný kontext. Nejenže Hoffmann peníze vybíral z účtu nejčastěji v sobotu či neděli, což odůvodňoval tím, že je velmi pracovitý. Podivné byly i časy samotných výběrů. Tak například za jednu noc vybral peníze z bankomatu Na poříčí tak, že v 0:15 hodin vyzvedl 15 tisíc, v 01:12 hodin 30 tisíc a v 01:13, tedy o pouhou minutu později dalších 15 tisíc.

Podivné výběry z bankomatů

 • Z výpisu bankovního účtu také vyplynulo, že Hoffmann v průběhu několika hodin vyzkoušel různé bankomaty. Podle soudu doslova zkoušel, kolik mu přístroj vydá. Začínal třeba na částce dvacet tisíc, poté zkusil vybrat patnáct, deset, osm tisíc a tak dále až třeba k částce pět tisíc korun.
 • Následné fiktivní smlouvy na plnění služeb pro 4-Volnočasovou byly ale identické, měnil se vždy jen předmět smlouvy.

A i k tomu nabídl exředitel Hoffmann svérázný argument: prý nemohl spát, a tak pracoval. Mimochodem: takto podivné výběry přitom soud zdokumentoval v průběhu let 2011 až 2012.

Hoffmann vždy po svých „nájezdech“ na bankovní účet přinesl balík padělaných dokladů, které musela Jírů ihned zaúčtovat. Ta se u nového projednávání hájila tím, že každý z výběrů poctivě zaúčtovala, čímž vedla účetnictví přesně tak, aby popsala skutečný stav společnosti. Tedy: nic nezkreslovala a dělala svou práci dobře, ačkoli podle soudu věděla, že Hoffmann vybírá peníze jen pro svou vlastní potřebu a nikoli na aktivity městské části.

Podle soudce Říhy ale byla role Jírů jednoznačná: měla zakrýt Hoffmannovy finanční machinace. „Polehčující okolností mohlo být doznání obžalované, to ale neučinila,“ doplnil soudce a Jírů uložil podmínečný trest tři roky se zkušební dobou na pět let. A protože účetnictví podle soudu zjevně zneužívala, nemůže v tomto oboru tři roky působit nebo podnikat a ani pracovat na pozici s hmotnou odpovědností.

Skutečná osoba na fiktivní faktuře

Časová osa

 • Listopad 2014 - Městský soud v Praze uložil Hoffmannovi za zpronevěru pět let nepodmíněně, Jírů za pomoc při trestné činnosti tři roky podmíněně s odkladem na pět let, Ondřeje Turka obžaloby zprostil.
 • Květen 2015 - Vrchní soud v Praze potvrdil trest uložený Hoffmannovi, v případě Jírů a Turka ale nařídil věc znovu projednat u Městské soudu v Praze. Navrhl také doplnit dokazování, které prý zvláště u Turka nebylo vyčerpáno.
 • Listopad 2015 - Městský soud na základě nového projednání a po doplněném dokazování uložil Jírů s Turkem stejné tresty. Na základě shromážděných důkazů, mimo jiné zajištěného účetnictví v šesti velkých krabicích a třech šanonech, nepřineslo žádné nové skutečnosti, které by rozhodnutí soudu změnily.

Ačkoli smlouvy i faktury byly z většiny fiktivní, vystavené na neexistující osoby se smyšleným číslem občanského průkazu, přece jen se z důkazů podařilo soudu ztotožnit jednoho z údajných zhotovitelů prací pro 4-Volnočasovou.

Je jím Ondřej Turek, jednatel společnosti Media House a bývalý radní právě na Praze 4. Podle obžaloby měl 4-Volnočasové poskytovat služby. Státní zástupce Tomáš Saňa měl ale za to, že se s přítelem Hoffmannem jen domluvili a vystavili fakturu na plnění, které ve skutečnosti neproběhlo. Tak měl prý Turek pomoct z firmy vyvést asi 110 tisíc korun.

Soud ho nakonec ale musel zprostit obžaloby. Turek k případu odmítl vypovídat a v roli svědka se ho před soudem zastal i sám Hoffmann. „Můžeme mít pochybnosti a ty tady jsou, známe to i z jiných případů, jsou to známé praktiky. To je vše pravda,“ uvedl při odůvodnění soudce Říha. Ihned ale doplnil, že z dostupných důkazů se Turkova vina zkrátka prokázat nepodařila. „Pravděpodobnost pro uznání viny nestačí,“ dodal.

„S tresty spokojen nejsem, požadoval jsem je vyšší. Ještě se rozhodnu, co udělám,“ uvedl po zatím nepravomocném rozhodnutí soudu státní zástupce Tomáš Saňa. Lhůtu na odvolání si ponechala i Daniela Jírů.

Co si vymyslíte, to můžete udělat

 • Společnost 4-Volnočasová byla dlouhodobě ztrátová. V roce 2010 byla její ztráta 5,4 milionu, o rok později to bylo 4,4 milionu. V roce 2012 skončilo hospodaření společnosti v mínusu 3,3 milionu korun.
 • Hoffmann měl coby ředitel společnosti na starosti například kulturní centrum Novodvorská, chatu Vápenku nebo kino Sigma.
 • Do funkce nastoupil v únoru 2011.„Když se na začátku minulého roku uvolnilo místo ředitele, přihlásil jsem se do výběrového řízení. Od té doby mě ta práce pohltila. Krásné na ní je, že v podstatě co si vymyslíte, to můžete udělat,“ pochvaloval si v roce 2012 pro Mladou frontu Dnes.
 • Hoffmann začal společnosti 4-Volnočasová šéfovat v době, kdy v Praze 4 vládl starosta ODS Pavel Horálek.
Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat