Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Trest pro porodní asistentku je exemplární. Platil by i lékař?

Právo

  14:24
Advokáti si stěžují, že posudky na jejich klientku píší ti lékaři, kteří s ní léta válčí o to, jak se mají vést porody. Rozhodnutí soudu to podle nich ovlivnilo.

Ivana Königsmarková musí pojišťovně zaplatit 2,7 milionu korun. foto: Lidové noviny

Tento proces není odpovědí na otázku, jestli domácí porody ano, či ne. Přesně tak to ve středu řekla soudkyně Helena Kutzlerová, než začala vysvětlovat, proč uložila trest porodní asistentce Ivaně Königsmarkové za jí vedený domácí porod, který skončil poškozením mozku a pozdější smrtí malého chlapce.

K TÉMATU:

Pravdu měla jen zčásti. V Česku zemře každý rok při porodech zhruba deset žen a několik set dětí. Přesto jediné konkrétní jméno, o kterém se v této souvislosti mluví, je Königsmarková, a to rozhodování žen, kde a jak rodit, ovlivnit může. Tím spíš, že Königsmarková je prezidentkou Unie porodních asistentek a zdaleka nejznámější propagátorkou přirozeného porodu u nás.

Domácí porod skončil tragicky

Königsmarková asistovala v červenci 2009 u porodu v Jagellonské ulici v Praze 3. Dítě se začalo dusit a vdechlo zkalenou plodovouvodu. Porodní asistentka však podle obžaloby zdravotní problémy včas nerozpoznala a adekvátně nezareagovala. Neměla prý ani vybavení potřebné pro zákrok v případě potíží a chybělo jí také oprávnění k vedení porodu. Dítě později na následky poškození mozku zemřelo.

Samotný dvouletý podmíněný trest pro Königsmarkovou nevypadá tak hrozně. Doprovází ho ovšem pětiletý zákaz činnosti a povinnost zaplatit Oborové zdravotní pojišťovně 2,7 milionu korun za péči o chlapce, což může být pro živnost osmapadesátileté porodní asistentky likvidační (Königsmarková je pochopitelně pojištěná, podle Unie porodních asistentek je nicméně otázkou, nakolik to pojišťovna uzná - úřady totiž asistentky odmítají plně registrovat a přímá asistence u porodu se vznáší v právním vakuu).

Pojišťovny se to nedozvědí

Placení pojišťovně je přitom okolnost, se kterou se chybující lékaři profesionálové moc často nesetkávají. Potvrzuje to advokát a odborník na medicínské právo Ondřej Dostál: „Je běžné, že pojišťovny peníze vymáhají po rváčích a řidičích, kteří někomu ublíží. Je ale hrozně málo běžné, aby je vymáhaly po chybujících lékařích.“

Anketa

Jste pro porody doma?

Ano 772
Ne 747

Důvod je prostý, lékaři jsou podle Dostála často kolegiální, viníka neoznámí, a pojišťovna proto o ničem neví. Königsmarkovou ovšem lékaři profesionálové nesnášejí, a do některých porodnic má dokonce výslovně zakázaný vstup. Koneckonců ani trestní oznámení nepodali rodiče, ale Ústav péče o matku a dítě, kam chlapce po porodu přivezla sanitka.