Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Trest za stahování? 20 milionů

Česko

  9:38
Jedenadvacetiletý mladík z Prahy, jehož případ LN znají, si z internetu stahoval počítačový software. Pirátské kopie pak vypaloval na cédéčka a prodával. V nejbližší době jej za to čeká soud.

Počítač foto: Reprofoto

Firmy, které poškodil, ztrátu vyčíslily na dvacet milionů korun a tuto sumu po něm žádají jako odškodné. Konečné rozhodnutí bude mít v tomto případě až soud. Pokud by ale mladíkovi uložil zmíněných dvacet milionů korun zaplatit, šlo by v českých podmínkách o precedens. S tak vysokou pokutou „na krku“ totiž dosud žádný jedinec od soudu neodešel.

Společnosti, které poškozuje nelegální stahování filmů, hudby a softwaru z internetu, hodlají přitvrdit. Firmy si piráty samy vyhledávají a i s důkazy je pak předávají policii. Za porušení autorských práv požadují miliony.

„Nelegálního kopírování dat z internetu přibývá. Softwarové a další společnosti teď hledají exemplární případ, aby odstrašili ostatní,“ říká soudní znalec Milan Fiala, který se zabývá kybernetikou a výpočetní technikou.

Internet není anonymní
Spoléhat na to, že se policie zabývá jen organizovanými pirátskými gangy a takzvané malé ryby nechává být, je podle Fialy naivní. Sám ví o případu sedmnáctiletého středoškoláka, který je obviněn z toho, že si doma pro vlastní potřebu stahoval film a hudbu.

Poškozené společnosti teď vyčíslují ztráty a pak nejspíš začne soud. „Internet není anonymní. Firmy si dnes už samy scanují internet a piráty vyhledávají,“ říká Fiala. Tím, jak má stále více lidí vysokorychlostní připojení, přibývá i pirátského stahování dat z internetu. Vyjádřit tento jev přesnými čísly však nelze.

Například hudební firmy v Česku podle odhadů kvůli pirátům ročně tratí kolem 400 milionů korun. Statistika však kromě stahování z internetu zahrnuje i mechanické vypalování cédéček.

Softwarové firmy kvůli stahování nelegálních kopií už přišly téměř o tři miliardy korun. Pirátský software má v sobě asi čtyřicet procent ze všech používaných počítačů.

Česká pobočka IFPI (Mezinárodní federace hudebního průmyslu) kvůli stahování ze sítě vytvořila speciální tým, který piráty vyhledává. Každý měsíc odhalí několik desítek nových případů. „Dříve jsme byli mírnější a řešili to spíše domluvou, protože je fakt, že tady legálně hudba stahovat nešla,“ říká šéfka české IFPI Petra Žikovcová.

Od začátku listopadu ale funguje server i-legalne.cz, kde si lidé mohou písničky stahovat za peníze. IFPI chce proto přitvrdit a místo domluvy nalezené piráty rovnou předávatt policii. Internetovými zloději se zabývá i Česká protipirátská unie, která řeší filmy.

„Největší problém je to u velkých firem a potom třeba vysokých škol, protože tam lidé mají neomezený přístup na internet a moc se tam nekontroluje, jestli něco stahují,“ říká šéfka České protipirátské unie Markéta Prchalová.

Ve srovnání s tím, jak moc je stahování dat z internetu rozšířené, však policie nebo firmy odhalí jen zlomek případů. Piráti, kteří od soudu odešli z pravomocným rozsudkem, se dají spočítat na prstech jedné ruky.

O něco častější jsou soudní procesy s firmami, které používají kopírovaný software. Tam jdou pak pokuty do stovek tisíc korun. „Policie to dosud příliš neřešila, je to pro ně nová agenda,“ říká Prchalová.

Kromě toho, že chtějí firmy pro piráty požadovat vyšší tresty, se chtějí zaměřit i na osvětu. „Dost častý jev je to ve školách. Chceme se proto zaměřit na práci s dětmi. Vysvětlit jim, co je to duševní vlastnictví a podobně. Vydali jsme už i příručku pro učitele,“ říká mluvčí Business Software Alliance Jan Hlaváč.
Autoři: