30. května 2019 16:00, aktualizováno  17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dá se v Česku objednat stíhání? Ministryni Benešovou jsem nepřesvědčil, aby zveřejnila svou zprávu, tvrdí Babiš

Babiš odmítl tvrzení, že by Benešová chystala změny na státním zastupitelství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babiš odmítl tvrzení, že by Benešová chystala změny na státním zastupitelství. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Premiér Andrej Babiš (ANO) nedokázal přimět ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), aby zveřejnila svou zprávu o tom, že si lze v Česku objednat trestní stíhání. Předseda vlády to ve čtvrtek připustil ve sněmovně na dotaz předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka. Uvedl zároveň, že nedostal zprávu EK o jeho údajném střetu zájmů.

„Já jsem to s paní Benešovou probral a dostal jsem stejnou odpověď jako vy,“ řekl Michálkovi premiér. Benešová zprávu vypracovala pro prezidenta Miloše Zemana ještě jako jeho poradkyně. „Podle vyjádření paní Benešové tahle listina je neveřejná, je potřeba se obrátit na Kancelář prezidenta republiky,“ uvedl Babiš.

Michálek namítl, že prezidentská kancelář tvrdí, že mu bez souhlasu Benešové zprávu nemůže poskytnout. Nynější ministryně spravedlnosti zase uvedla, že zprávu může poskytnout prezident. „Takže jeden se vymlouvá na druhého,“ konstatoval poslanec. Připomenul, že Babiš v nedávném rozhovoru pro server Novinky uvedl, že Benešová „by to zveřejnit mohla, na tom není nic tajného“.

Odmítnutí policie

Premiér k tomu poslanci řekl, že nechápe, v čem je zpráva relevantní z hlediska možného ohrožení justice. Podotkl, že Michálek mohl záležitost probrat během kulatého stolu o nezávislosti státního zastupitelství, kterého se kromě Benešové a představitelů žalobců zúčastnili „superstar Mikuláš Minář (předseda spolku Milion chvilek, který organizuje demonstrace proti Babišovi a Benešové) i zkorumpovaná neziskovka Transparency International“.

„Ta zpráva je absolutně irelevantní pro tuto diskusi a pro to, že tady někdo na náměstích protestuje a neví ani, proč,“ dodal Babiš.

Benešová už dříve uvedla, že materiál vypracovala jako „oponentní zprávu ke koncepci a cílům ministerstva spravedlnosti se zaměřením na státní zastupitelství“. Zpracovala ji kvůli Zemanově schůzce s jejím předchůdcem Janem Kněžínkem (za ANO), která se konala letos 17. března v Lánech. Tvrzení, že si lze v Česku objednat trestní stíhání, ke kterému se připojili Zeman i Babiš, odmítla policie, Česká advokátní komora i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

Babiš tvrdí, že nedostal zprávu EK o údajném střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že o zprávě Evropské komise, která se týká jeho údajného střetu zájmů a unijních dotací pro Agrofert Holding, neví a nedostal ji. 

„O žádné zprávě nevím. Mně nikdo žádnou zprávu nedal,“ reagoval Babiš. „Z Agrofertu jsem odešel v lednu 2014 a skutečně ho neřeším,“ řekl předseda vlády a bývalý ministr financí. Agrofert nicméně teprve předloni Babiš vložil kvůli českému zákonu o střetu zájmů do svěřenského fondu. Podle Pirátů i protikorupční organizace Transparency International ČR prý Babiš má na Agrofert nadále vliv, což je v rozporu s unijními pravidly. Premiér to už dříve odmítl.

Babiš uvedl, že jeho „obrovským střetem zájmů“ je pouze jeho boj za to, „aby Česká republika prosadila v Evropě své zájmy“. „Chápu, že vy pokračujete v těch vašich nesmyslech, ale nemohu sloužit,“ řekl premiér Michálkovi.

Evropský parlament v půlce loňského prosince přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Ministerstvo financí žádosti do EU přestalo posílat. Bruselu nepředložilo podle serveru iROZHLAS.cz k proplacení kromě stomilionové dotace na projekt linky na toastový chléb Penam dalších 11 projektů firem holdingu Agrofert za více než 61 milionů korun.

ČTK