15. srpna 2015 12:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Trestní odpovědnost léčitelů? Dělá to dojem cílené likvidace, říká biotronik Pfeiffer

Biotronik Tomáš Pfeiffer na archivním snímku z televizního pořadu, tak jak si... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biotronik Tomáš Pfeiffer na archivním snímku z televizního pořadu, tak jak si... | foto: Reprofoto

PRAHA Trestní odpovědnost léčitelů je dostatečná, jen ji musíme použít. Tak reaguje známý biotronik Tomáš Pfeiffer na návrh ministra Svatopluka Němečka stíhat nezodpovědné„šarlatány.“ Pfeiffer zejména upozorňuje, že ministerstvo prý na toto téma nevedlo řádnou diskuzi.

„Existují kauzy na straně léčitelů, ale existují také kauzy na straně medicíny,“ říká biotronik Tomáš Pfeiffer, který se proslavil pořadem Seance televize Nova z roku 1994, kde na dálku působil na diváky televize. Nyní sedí ve svém domě poblíž pražského Náměstí Republiky, kde mimo jiné vede i Duchovní univerzitu bytí a poskytuje ubytování pro své pacienty.

Cílená likvidace léčitelů?

Výzva ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, aby lidé na ministerstvo zasílali své špatné zkušenosti s léčiteli, ho prý opět donutila k tomu, aby vstoupil do veřejného života. „Nejvíc mě vyprovokovala žádost, aby lidé zasílali jen negativní zkušenosti. Což je sice správně, ale není tam řečeno, aby posílali i ty kladné. Někdy to tedy může dělat dojem cílené likvidace, i když je to možná skutečně snaha problém podvodných léčitelů vyřešit. Ale bez řádné komunikace,“ vysvětluje Pfeiffer pohnutku.

Šéf zdravotnictví se na občany obrátil loni v květnu. Právě šarlatáni, jak říká podvodným léčitelům, odvádějí pacienty od klasické medicínské léčby a mnohdy dokonce ohrožují jejich život. Tehdy ho Pfeiffer požádal o schůzku, jak už dříve uvedl v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Ta se ale nekonala.

Poté, co v poště na ministerstvu začaly přistávat příběhy lidí, Němeček - už podruhé - navrhl, aby byli tito léčitelé trestně odpovědní. Jenže podle Pfeiffera se o řešení nevedla vůbec žádná diskuze s těmi, kterých se tato problematika dotýká.

Biotronik Tomáš Pfeiffer.

Biotronik Tomáš Pfeiffer.

Represe je nutná

„Rozumím panu ministrovi a v některých momentech s ním souhlasím, mezi námi ale chybí komunikace. Jistá míra represe je nutná, aktuální návrh ale zatím považuji spíše za zkratkovitý,“ říká. Medicína podle něj často přechází do polohy, že „všechno ví“. „Přitom stačí pohled do soupisu nemocí a uvidíte, u kolika chorob je bohužel uvedeno, že základní léčba je dosud neznámá,“ dodává.

O některých příbězích anonymně informoval server Lidovky.cz. Lidé v nich například popisují rady „šarlatánů“, že na karcinom prsu stačí vypít dezinfekci. Bulka v prsu totiž ve skutečnosti není nádor, nýbrž jen červi, kteří se tam usadili (příběhy si můžete přečíst ZDE).

  • „Záměrem ministerstva zdravotnictví je, aby plánovaná změna právní úpravy postihovala osoby, které svým jednáním způsobí někomu vážnou zdravotní újmu či v krajním případě smrt. Jednat by se mělo zejména o odrazování vážně nemocných pacientů od léčby, která jim může často zachránit život. Podle ministerstva spravedlnosti je současná legislativa v této oblasti dostatečná, pravdou ale je, že u nás podle ní zatím takové jednání pravděpodobně nikdy trestně postiženo nebylo,“ vysvětluje Dana Šalamunová z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví.
  • LIDOVKY.CZ: Chemikálie na čištění bazénů léčí rakovinu, věří někteří pacienti. Šílenství, děsí se lékaři

Podle biotronika Pfeiffera je ale trestní odpovědnost už dnes dostačující. „Musí se jen použít. Jestliže vás někdo uvede v omyl tím, že vám naslibuje reálné věci a nesplní je, říká se tomu podvod. A ten lze řešit i současnou legislativou. Jestliže někdo svým chováním či doporučením způsobí újmu na zdraví člověka, i to je trestné,“ vyjmenovává léčitel.

Mimochodem: právě s argumentem, že právní úprava je pro tyto případy plně dostačující, odmítlo první Němečkův návrh už dříve ministerstvo spravedlnosti.

Problém podle Pfeiffer tkví ale také někde jinde. Pokud je prý někdo darebák, nelze tomu úplně zabránit, jen se jejich počet omezí. „Medicína jako obor chce v tomto případě regulovat něco, s čehož podstatou nemá mnoho společného. Má společného pacienta, to je náš cíl, my všichni chceme lidem prospívat,“ dodává.

hmHana Mazancová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!