Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Trestní oznámení: Hulinský z ČSSD zneužil dary na charitu

Vlivný člen pražské ČSSD Petr Hulinský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlivný člen pražské ČSSD Petr Hulinský. | foto: Lidové noviny

PRAHA Nadační fond proti korupci (NFPK) podal ve středu trestní oznámení na šéfa pražské ČSSD a zastupitele hlavního města Petra Hulinského a "případně další neznámé pachatele".

Týká se podezření z podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli tomu, že finanční dary městských firem spastikům, tedy lidem s ochrnutým svalstvem, údajně směřovaly "některým známým" Hulinského. Informovala o tom šéfka fondu Monika Vondráková. Hulinský pochybení odmítá.

Hulinského v této souvislosti kritizuje i místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, který chce navrhnout vyloučení Hulinského ze strany.

ČTĚTE VÍCE:

"Podle dostupných informací končily v kapsách Hulinského známých peníze, které spastikům věnovala například Pražská energetika, a.s., kde je Hulinský předsedou dozorčí rady," stojí v tiskové zprávě fondu. "Je otřesné, když na podvody politika začnou doplácet handicapovaní spoluobčané, a ten politik se ještě tváří jako kdovíjaký donátor," uvedl k tomu předseda správní rady NFPK Karel Janeček.

"Každé trestní oznámení se musí prověřit a proti tomu já nic nenamítám," řekl Hulinský. "Nemyslím si, že bylo něco špatně," doplnil.

S dary hospodaří firmy Hulinského spolupracovníků

NFPK podal trestní oznámení na základě informací deníku Mladá fronta Dnes (MfD) a vlastního pátrání. MfD zhruba před dvěma týdny napsala, že Hulinský je v podezření ze střetu zájmů kvůli tomu, že on i radnice podporují sdružení postižených sportovců - Českou federaci Spastic Handicap. Spastici podle deníku už roky dostávají na pořádání závodů peníze z pražského magistrátu, ale také od městských firem Pražské teplárenské, energetiky a plynárenské. S dary prý však hospodaří ziskové firmy Hulinského spolupracovníků.

"Hulinský a magistrát jsou tedy na straně dárců, jeho spolupracovníci na straně příjemců," napsal deník s tím, že nelze dohledat přesné částky, které PRE poslala akciové společnosti Spastic Handicap a firmě Spastic Handicap Agency, s. r. o. s vazbami na Hulinského. Předseda federace Spastic Handicap František Janouch nicméně MfD řekl, že akciová společnost Spastic Handicap federaci zajišťuje reklamní partnery a žádnou provizi za to nedostává.

O sponzoringu prý Hulinský nerozhoduje

Hulinský podle MfD prohlásil, že o sponzoringu v PRE nerozhoduje, a že nechápe, v čem by měl být střet zájmů. Odpovědi na otázku, jakou roli má ve firmách Spastic Handicap a Spastic Handicap Agency, se prý vyhnul.

Hulinského v souvislosti s dary pro postižené kritizoval na sociální síti Facebook i Dienstbier, podle něhož je jediným možným řešením odchod Hulinského z politiky. "Petr Hulinský ztělesňuje klientelismus v pražské politice. Zneužití zdravotně postižených dětí k propírání peněz je hyenismus toho nejhrubšího zrna," uvedl dnes Dienstbier.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms
POUZE 5 VÍTĚZŮ! Tropická soutěž s vůněmi Glade Exotic Tropical Blossoms

Přeneste se do tropů s exotickou vůní květů Monoi, jasmínu a sladkého kokosu. Zapojte se do soutěže a možná právě vy vyhrajete balíček nové řady...