Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trestní oznámení proti matce odebraných dětí. Přečtěte si dokument norské policie

Česko

  19:26aktualizováno  22:24
PRAHA - Případ Češky Evy Michalákové, které norské úřady odebraly před čtyřmi lety oba dva syny, bude projednávat norský parlament. Zaměřit se chce na nestandardní postup tamního Úřadu na ochranu dětí, který matce děti odebral na základě nepotvrzených obvinění. Server Lidovky.cz má k dispozici dokument norské policie, který objasňuje trestní oznámení vedená proti její osobě.

Dalších 160 kauz, kdy v zahraničí úřady odebraly českým rodičům jejich potomky, se kvůli kauze Evy Michalákové ocitlo na vedlejší koleji. foto: Česká televizeReprofoto

Evě Michalákové odebral norský sociální úřad Barnevernet (Úřad na ochranu dětí; poznámka redakce) syny v květnu 2011, a to na základě udání z mateřské školy pro podezření z násilí a sexuálního zneužívání. Toho se měl dopouštět tehdejší manžel Michalákové Josef. Podezření ale policejní šetření nepotvrdila.

Server Lidovky.cz nyní získal dokument norské policie, konkrétně výpis trestních oznámení, které k osobě Evy Michalákové tamní orgán eviduje.

Psali jsme

První se týká podezření z násilí a ublížení na zdraví. „Při výslechu jste přiznala, že jste děti ‚plácla‘ přes zadek z výchovných důvodů a že jste nevěděla, že to v Norsku dovoleno není,“ píše se v záznamu. Stejně tak policie pro nedostatek důkazů odložila i druhé trestní oznámení, podle kterého rodiče dětem ukazovali „pornografické fotografie či tiskoviny“.

I přes nepotvrzená obvinění se ale chlapci zpátky k rodičům nevrátili. Norská sociální služba přitom není schopna vysvětlit, proč tomu tak je a co případně mají rodiče napravit. Barnevernet například tvrdil, že ze sexuálního obtěžování synů byla později podezřelá i matka. To ale dokument norské policie vyvrací. „Policie žádné takové trestní oznámení neeviduje,“ stojí v dokumentu z poloviny roku 2013.

Český překlad trestního oznámení norské policie v případu odebraných dětí

Norský originál trestního oznámení norské policie v případu odebraných dětí

Již na začátku týdne zpřísnila norská služba podmínky, za kterých se matka může se syny vídat. Z původních dvou dvouhodinových setkání ročně má nyní nárok syny vidět jen na patnáct minut dvakrát do roka. Na schůzkách musí mluvit jen norsky a sama od sebe nesmí děti obejmout.

K tématu

„Maminka konstruktivně souhlasila s podmínkami, které si údajně starší syn přeje, tedy aby byly schůzky krátké jen 15 minut. Mladší si zas přeje, aby u toho byli oba. Souhlasila i s tím, že mohou být přítomni pěstouni,“ popsala poslankyně Jitka Chalánková VÍCE ZDE.

Norská ambasáda tvrdí, že Barnevernet by děti matce neodebral jen kvůli „maličkostem“. Případ prý posuzoval nejen Úřad na ochranu dětí, ale i dětští psychologové či nezávislá krajská komise. Na celý případ podle ambasády dohlíží také soudy. „Odebrání dětí je až posledním řešením,“ stojí v prohlášení diplomatů. Michaláková tvrzení odmítá.

Norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová.

Diplomacie chystá další nótu pro Norsko

  • Ministerstvo zahraničí připravuje už druhou nótu, kterou se chystá kvůli případu bratrů Michalákových předat Norsku. Reaguje tak na zájem norských úřadů navázat spolupráci s příslušnými českými institucemi. Aktivně by měl teď začít jednat brněnský Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD). Novinářům to řekl náměstek ministra zahraničí Rudolf Jindrák.
  • Ministerstvo kvůli kauze bratrů, které norské úřady v květnu 2011 odebraly české matce a otci, předalo norskému velvyslanectví verbální nótu poprvé v prosinci. Vůči Norsku tento instrument Česko - a zřejmě ani někdejší Československo - nikdy nepoužilo. Norsko také odpovědělo nótou, a to ve středu. Podle ní mají tamní úřady zájem navázat přímou spolupráci s českými úředníky.
  • "Sepisujeme další verbální nótu, která je mimochodem velmi silný prostředek pro vysvětlení situace. Budeme žádat norskou stranu o další upřesnění, další zprostředkování, další umožnění styku s norskými úřady," uvedl náměstek. Předpokládá, že jednání českého úřadu s norskými protějšky bude o konkrétních nabídkách a postupu. "Nedovedu si představit, že by to bylo vedeno jen v nějaké formální rovině," uvedl Jindrák.
  • Nótu by ministerstvo mohlo podat v pátek či v pondělí norské velvyslankyni. Vítá v ní nabídku norské strany. Po ní podle diplomatů musí teď začít jednat brněnský úřad a podat český návrh norským partnerům.
  • Brněnský úřad se podle svého ředitele Zdeňka Kapitána na norskou sociální službu obrátil už v pondělí, tedy ještě před norskou nótou. Kapitán ČTK řekl, že ÚMPOD mimo jiné požádal o vyjádření, za jakých okolností by norští pracovníci považovali Evu Michalákou za způsobilou k výchově synů. Údajně totiž panují i pochybnosti o tom, zda má o své potomky dostatečný zájem.
  • "Šance je, pokud se matka postaví k záležitosti zodpovědně. Udělejme tlustou čáru, nekopejme zákopy a hledejme konstruktivní řešení," uvedl Kapitán. Podle něj by Michaláková měla prokázat svou způsobilost, jen návrh na revizi minulých rozhodnutí norských institucí prý nestačí.

Zdroj: ČTK

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...