Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Trestní oznámení za podpis pod amnestií míří i na Nečase

Česko

  12:58aktualizováno  15:47
/RAHA - Pětice lidí kolem miliardáře Karla Janečka podala kvůli kontrasignaci amnestie trestní oznámení na premiéra Petra Nečase. Podle nich mohl předseda vlády zneužít pravomoc nebo se dopustit trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, informoval mediální zástupce Janečka Bob Fliedr.

Předseda vlády Petr Nečas. foto: ČTK

Oznámení prý doplňuje nedávnou žádost předsedy Senátu Milana Štěcha a předsedy ústavně-právního výboru komory Miroslava Antla adresovanou nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Chtějí, aby prověřil okolnosti spolupodpisu Nečase pod prezidentskou amnestií vyhlášenou na Nový rok Václavem Klausem.

Podle nich by mohl být Nečas podezřelý ze zneužití pravomoci, protože amnestijní rozhodnutí exprezidenta Klause podepsal, aniž ho předtím předložil vládě k projednání.

ČTĚTE TAKÉ:

Analýza dopadu prezidentské amnestie

"Zmíněných trestných činů se mohl předseda vlády dopustit v součinnosti s dalšími osobami ze svého nejbližšího okolí," sdělil Fliedr. Od policejního šetření si slibuje vysvětlení, jakou roli hráli v procesu kontrasignace amnestie premiérovi nejbližší spolupracovníci, například ředitelka jeho kabinetu Jana Nagyová, nebo to, zda si nechal Nečas zpracovat analýzu dopadu prezidentského pardonu.

"Premiér by měl dále doložit, zda se zabýval dodržením mezinárodních závazků České republiky, především dodržením Úmluvy o praní, vyhledávání, zadržování a konfiskaci výnosů ze zločinu z roku 1995," uvedl Fliedr. Vysvětlit by prý měl i to, jak a kdy došlo k podpisu textu amnestie.

Václav Klaus s knihou, kterou poslal poslancům.

Podle autorů trestního oznámení, kteří je adresovali Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, je také podezřelé, že na úřadu vlády neexistuje žádný dokument, který by se rozhodnutí o amnestii týkal. Úřad je přitom povinen zajišťovat spisovou a archivační službu ve vztahu k aktům vlády a premiéra.

Ústavní žaloba na Klause

Okolnosti spolupodpisu premiéra se snaží za pomoci zákona o svobodném přístupu k informacím zjistit také sdružení Lepší Kladno. Tiskový odbor úřadu vlády sice jejich žádost o informace zamítl, vedoucí úřadu však vyhověl stížnosti sdružení a přikázal tiskovému odboru rozhodnout znovu.

Senát začátkem března schválil také ústavní žalobu na bývalého prezidenta, v níž senátoři Klausovi mimo jiné vyčítají i novoroční amnestii.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...