Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN

Diskuse k článku

Bude krádež trestným činem až od deseti tisíc korun? Peníze mají jinou hodnotu, říkají zákonodárci

Senátoři budou během prázdnin rozhodovat o navýšení minimální škody, jejíž způsobení už bude trestné. Od roku 2002 je stíhána až škoda dosahující alespoň pěti tisíc korun, do této hranice jde o přestupek. Poslanci předminulý týden schválili novelu trestního zákoníku, která ji zvyšuje na deset tisíc.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Cedivoda 29.6.2020 15:54

Otázkou je, kterých zákonodárců se media ptají, že dostávají takto přitroublé odpovědi. V diskuzi se objevil názor, že "přeorat by se měl celý právní systém". V oblasti trestní tedy určitě. První a hlavní zásadou by mělo být: ihned a zpočátku trestního řízení určit výši škody (a to nejen finanční) a kdo byl jak poškozen a zakotvit do konečného verdiktu trestního senátu uložení povinnosti odsouzenému nahradit poškozeným všechny škody, v plném rozsahu, které poškození utrpěli, z majetku odsouzeného. Tento majetek by měl být blokován ihned při počátku trestního řízení. Státní zástupci a policisté by měli být trestně odpovědni za křivá obvinění občanů z trestné činnosti a media by měla být trestně odpovědna za falešná a lživá obviňování občanů z páchání trestné činnosti a přestupků a za znevažování a dehonestace veřejně činných osob.

M. Šurgot 29.6.2020 8:54

Kapsarky maji zrejme vykonneho lobistu...

P. Aron 29.6.2020 8:40

To je něco šíleného. Takže krádež kola zvláště staršího pokud nemá hodnotu 10.000 nebude krádeží ?

Zákonodárci jsou k ničemu a ve své většině jen škodí !

D. Píšťala 29.6.2020 8:37

To se mi snad jenom zdá? A úplná beztrestnost bude odklonění od milionu a výše?

J. Novák 29.6.2020 8:32

Pardon, zákonodárci.

J. Novák 29.6.2020 8:29

Přeplacení senátoři jsou odtrženi od reality. Peníze mají sice jinou hodnotu, ale jak pro koho.

P. Čech 29.6.2020 8:02

Na nich či od nich nelze vzít nic. Takové je potřeba zavřít až do doby, kdy svůj dluh splatí. A to nezávisle na tom, kolik ukradli. Stejně by se mělo postupovat v případě dlužníků po lhůtě splatnosti dluhu. A navíc, zavést povinnost tvrdé fyzické práce u vězňů.

P. Čech 29.6.2020 7:59

Peněžitá pokuta není žádným odrazujícím řešením ani trestem. Kdo nechce, ten ji prostě nezaplatí a nikdo z něj nic nevytáhne, když nic nemá.

J. Nový 29.6.2020 7:57

Jenže co byste si vzal na bezdomovcích, jedné nejmenované menšině nebo lidí zatížených exekucemi?

P. Čech 29.6.2020 7:57

Jde o to, co máte na mysli tím "účelem". Pokud jde o dosažení beztrestnosti zlodějů, ať již jakýchkoliv, potom máte pravdu.

P. Dvořák 29.6.2020 7:56

To nám statisticky klesne kriminalita!

Očešou vám kola z auta - přestupek, který řeší báby z přestupkové komise na obecním úřadu.

J. Nový 29.6.2020 7:56

"

Peníze mají jinou hodnotu, říkají zákonodárci"

.

Jak nám chtějí hezky naznačit, že zloději, kteří si dosud ve svém zájmu hlídali, aby nepřekročili hranici tisíc, už budou moci krást za dvojnásobek s nezměněným trestem.

A až dojemná je ta věta, že zloděje více zasáhne peněžitá pokuta, než kriminál. Z kolika takových recidivistů jste schopni tu peněžitou pokutu vymoci? ;-D

P. Čech 29.6.2020 7:55

To sice máte pravdu a já s Vámi souhlasím, nicméně k tomu je nutno zásadně přeorat celý náš právní systém vč. ústavy. Opustit politiku "chytré" horákyně a začít se chovat rozumně. Žádná politika kompromisů, které jsou vždy horší původních návrhů. Zavedení úplné odpovědnosti v š e c h za jejich činy, zrušení imunity poslanců, senátorů, obecné nezodpovědnosti soudců, novinářů a pod. Pokud k tomuto nepřikročíme, budeme se stále plácat v systému Princezny koloběžky. Ani nahá, ani oblečená, ani pěšky, ani na voze, ani demokracie, ani socialismus ani anarchie. Vždy něco mezi něčím. To ovšem nikdy nemůže efektivně fungovat. A je to typicky český systém, který také nefunguje.

M. S 29.6.2020 7:50

Owertonovo okno v praxi,bravo!!!!!!

P. Čech 29.6.2020 7:46

Krádež je jednou trestný čin, podruhé přestupek, ikdyž jedno rovná se druhému. Stejně jako byla motorová nafta něco jiného než nafta topná. Podle mne je krádež trestným činem a to nezávisle na tom, zda byl ukraden rohlík a nebo pivovar. Prostě trestat se má nezákonný čin a ne jeho důsledek - škoda, vyjádřená v penězích.

S. Tomáš 29.6.2020 7:23

Zloděj je zlodějem, ať ukradne 1 korunu nebo 10 milionů, trestat by se zloději měli podle majetkových poměrů okradených.

J. Volfík 29.6.2020 7:21

A co zrušit trestný čin krádeže vůbec? Víte, kolik by se ušetřilo na soudních spisech, jednání...

L. Michalík 29.6.2020 7:17

R^

O. Kovačič 29.6.2020 6:58

Kradez, pani politici, neni definovana vysi ukradene castky, nebo cenou predmetu, ale umysly toho, jenz krade a povahou jeho cinu. Proto by kradez mela byt trestnym cinem bez ohledu na vysi skody. Ta se prece muze zohlednit ve vysi trestu.

J. Makoň 29.6.2020 5:59

Já si myslím, že zvýšení této hranice uvítá celá galérka drobných chmatáků, zejména z řad tzv. nepřizpůsobivých. A tak nevím, zda takové rozhodnutí opravdu splní svůj účel.:-/


Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...