Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Třetí Bohemka začne v suterénu

Česko

Dva fotbalové kluby s názvem Bohemians v první lize? To je česká rarita. Od nové sezony se k nim přidá třetí tým hlásící se ke slavné tradici klubu s klokanem ve znaku. Ten ale bude působit v nejnižší soutěži, odkud se ani nedá sestoupit - 3. B třídě v Praze. PRAHA Zelenobílý zmatek bude od léta pro nezaujatého pozorovatele opět o něco komplikovanější. Na fotbalové mapě se objeví subjekt FC Bohemians Praha, který je od roku 2005 v konkurzu. „Kdo by měl zájem zúčastnit se nejnižší soutěže, ať mi napíše na e-mail,“ vyzývá potenciální hráče na svých stránkách Michal Vejsada, poslední šéf Bohemians před krachem. Nezvyklým krokem chce zlepšit vymahatelnost svých práv ve svazových strukturách. Je totiž přesvědčen, že zastupuje „jedinou pravou Bohemku“. „Na svazu nám vyčítali, že nevyvíjíme činnost. To už teď neplatí,“ vysvětluje Vejsada.

Směšná záležitost, zní z Vršovic Sparta, Slavia či Baník - žádní zvuční soupeři jeho mužstvo nepotkají. Sezonu začne na hřišti rezervy SK Újezd Praha 4, mezi dalšími soupeři se nachází třeba C výběr Slovanu Kunratice nebo FC Inferno Praha. Sestavování kádru dostal na starost hráčský agent Pavel Vandas, který zastupuje třeba reprezentačního stopera Marka Suchého ze Slavie. Jaké posily přiláká do „pralesní ligy“? „Budou se rekrutovat z řad starších hráčů, kteří mají k Bohemce nějaký vztah,“ tvrdí Vandas. Sám se chystá nastoupit, další jména prozradit nechce. Náklady na provoz amatérského mužstva jsou v porovnání s milionovými rozpočty ligových týmů zanedbatelné. „Dresy vyjdou maximálně na 15 tisíc. Hráči odměny dostávat nebudou,“ vypočítává Vejsada.

Jak jeho pokus hodnotí konkurenční Bohemky? Klub ze Střížkova, používající téměř totožný název Bohemians Praha, usiluje o fúzi s Vejsadovým subjektem. „Na konci března jsme podali žádost o převod práv k soutěžím a zatím jsme neobdrželi odpověď. Zkusíme to příští rok,“ říká sportovní ředitel Josef Jícha. Vlastní hřiště na Proseku pronajmou týmu z 3. pražské třídy za symbolickou korunu.

Jednoznačný nesouhlas s Vejsadovým počínáním zní z Vršovic, kde působí Bohemians 1905. Klub postupující do nejvyšší soutěže v tom podporují tisíce fanoušků, jejichž družstvo drží v klubu jedenáctiprocentní akciový podíl. „Přijde nám to jako směšná záležitost a znevažování jména Bohemky, ale na to už jsme si zvykli,“ hodnotí Vejsadovy pokusy ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl.

Zákopy jsou hluboko vykopané. Ani Vejsadova strana nevěří v dohodu, i když by o ní narozdíl od ligového nováčka z Vršovic stála. „Potom je třeba jít do úplného konce. Tedy až Bohemians 1905 zaniknou,“ tvrdí Vejsada. Zamotaný spor zatím nevyřešily soudy, fotbalový svaz. Čas, kdy bude existovat pouze jediný fotbalový tým Bohemians, zcela jistě není na obzoru.

Bohemians 1905 soutěž: 1. liga stadion: Ďolíček ve Vršovicích Klub, který dva měsíce po krachu původních Bohemians vznikl z iniciativy fanoušků. Ti obnovu nastartovali finanční sbírkou. Fotbalový svaz Bohemians 1905 označil za nástupce vršovického klubu. Postupně se vyšplhal z třetí ligy až mezi elitu, kam se po sestupu od příští sezony znovu vrátí.

Bohemians Praha (Střížkov) soutěž: 1. liga stadion: Žižkov Střížkovský klub si po krachu Bohemians pronajal jméno a logo. Pro fanoušky Bohemians 1905 se stal nenáviděným rivalem. Vystřídal několik stadionů (Střížkov, Xaverov), než se od minulé sezony trvale usídlil na Žižkově.

FC Bohemians Praha (v konkurzu) soutěž: 3. B třída v Praze stadion: Střížkov Tým, který po uvalení konkurzu v roce 2005 existoval dlouho jen na papíře. Nyní obnovuje svoji činnost v nejnižší soutěži, osm pater pod první ligou. Jeho zástupci věří, že tím bude moci lépe vymáhat svá práva u fotbalového svazu.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...