Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Interval pro třetí dávku se zkrátí už od 50 let věku, řekli Babiš a Vojtěch. Mladší si zatím musí počkat

Covid 19

  13:35aktualizováno  14:16
Interval pro třetí dávku vakcíny proti covidu se zkrátí na pět měsíců od 13. prosince pro lidi starší 55 let a od 20. prosince už od 50 let věku. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Andrej Babiš. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v Rádiu Impuls předtím upozornil, že z organizačních důvodů není zatím možné zkrátit interval i pro ještě mladší ročníky.

„Všechny k třetí dávce teď najednou pustit nemůžeme kvůli logistice a zahlcení systému,“ podotkl Vojtěch.

„Je to otázka logistiky a organizace, tak aby skutečně, až bychom to otevřeli všem, tak aby lidé nečekali několik týdnů než se k té očkovací látce dostanou. Protože pro nás je samozřejmě důležité, aby se k ní dostali, co nejdříve, zejména ti, kteří jsou v největším riziku,“ řekl ministr v pořadu Benešovský Impuls.

Od 1. prosince se zkrácení intervalu na pět měsíců ze šesti začal týkat lidí od 60 let a chronicky nemocných.

Babiš ve čtvrtek také řekl, že v Praze nejsou očkovací centra vytížená. Naopak v jiných regionech je očkovací kapacity zapotřebí zvýšit.

Vojtěch Adam promluvil na tiskové konferenci ke zpřísnění protikoronavirových...

Interval pro třetí dávku se zkrátí už od 50 let věku, řekl Vojtěch

Dosluhující premiér rovněž dodal, že vláda nepočítá s dalšími protiepidemickými opatřeními. A co je podle Babiše největší problém boje proti epidemii? Neochota lidí se očkovat a jejich agresivita.

„Podle předběžné analýzy českých dat po půlroce klesá účinnost druhé dávky proti covidu u všech vakcín k 60 procentům, po tři čtvrtě roce pod 50 procent,“ zdůvodnil doporučení pro zkrácení intervalu v listopadu vakcinolog Roman Chlíbek.

Třetí dávka má podle něho zvýšit účinnost ochrany před covidem až o 90 procent. Stejně vidí situaci i kandidát pětikoalice na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek. 

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat