Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Třetí nejmocnější muž USA Ryan už je asi v Praze. Sejde se s Babišem, Zeman není v programu

Česko

  16:39
PRAHA - Předseda sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a třetí nejvyšší ústavní činitel USA Paul Ryan by se měl v pondělí setkat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a v úterý navštívit obě parlamentní komory. Do Prahy pravděpodobně přicestoval v sobotu odpoledne. Jeho návštěva v Česku, tedy i přílet, byla plánovaná jako soukromá. Setkání s prezidentem Milošem Zemanem na programu nebylo.

Paul Ryan foto: ČTK

Ryanově příletu nasvědčovala kolona limuzín doprovázených policejními vozy, která odpoledne odjížděla od VIP prostor pražského letiště v Ruzyni. Americký politik měl podle dřívějších informací přicestovat do Česka běžnou linkou.

Do Prahy má na konci března přiletět třetí muž USA. Ryan tu stráví dovolenou, možná vystoupí v parlamentu

V Česku by se měl Ryan s rodinou zdržet několik dní. V pondělí Ryan podle informací také zavítá na americké velvyslanectví a poskytne rozhovor Rádiu Svobodná Evropa. Při své návštěvě se rovněž zúčastní uzavřené debaty se studenty.

V úterý Ryan vystoupí podle programu na zvláštní schůzi sněmovny. Ryan a předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) by při ní měli podepsat společnou deklaraci, jež mimo jiné odkazuje na vznik samostatného Československa před 100 lety a americký podíl na něm. V Senátu se Ryan zúčastní konference s názvem Role Spojených států amerických v evropské bezpečnostní architektuře - 100 let poté. Pondělní schůzka s premiérem bude stejně jako většina Ryanova programu neveřejná.

Posledním vysokým ústavním činitelem Spojených států, který oficiálně navštívil Českou republiku, byl prezident Barack Obama v roce 2010. V Praze se tehdy konal americko-ruský summit, během něhož Obama s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem podepsali smlouvu o omezení jaderných arzenálů. Oba státníci tehdy bilaterálně jednali i s hlavou českého státu Václavem Klausem.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat