11. října 2014 20:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Třetí podezření na ebolu v Česku. Ženu z Karlových Varů vezou na Bulovku

Na ebolu už ve světě zemřelo přes 4000 lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na ebolu už ve světě zemřelo přes 4000 lidí | foto: Reuters

PRAHA/KARLOVY VARY Z jednoho z karlovarských hotelů odvezli dnes zdravotníci ženu s možným podezřením na nákazu ebolou. O převozu do pražské nemocnice Na Bulovce na místě rozhodl epidemiolog, řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Žena měla horečky a symptomy infekční choroby, před měsícem a půl se vrátila z Nigérie.

„Byl aktivován standardní proces, kdy se zjišťují další kontakty, se kterými byla ve styku,“ uvedla Čechová. Podle informací hlavního hygienika se žena z Nigérie vrátila před jedním a půl měsícem, maximální inkubační doba u eboly je přitom uváděna asi 21 dnů. „To podezření na ebolu je spíše malé, nicméně epidemiolog rozhodl, že je na místě opatrnost,“ dodala Čechová. Do nemocnice by měla žena dorazit zřejmě do 23:00.

Podle mluvčí karlovarské záchranné služby Petry Bakurové se asi třiačtyřicetiletá žena vrátila v srpnu z Nigérie. Proto záchranáři informovali hlavního hygienika. „Byli jsme povoláni k ženě, která podle popisu trpěla infekčním onemocněním. Zdravotníci pro ni proto přijeli s ochrannými pomůckami,“ uvedla Bakurová.

K TÉMATU:

Dvě podezření za jeden týden

Podezření na nákazu měli tento týden zdravotníci i u českého podnikatele, který se před zhruba třemi týdny vrátil z Monrovie v Libérii. Na lékaře se obrátil kvůli horečkám, jiné příznaky eboly ale nevykazoval. V pátek bylo oznámeno, že podezření na tuto smrtelnou nemoc vyvrátil test v Německu.

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) činil k 5. říjnu počet obětí ve třech nejhůře zasažených zemích, tedy Libérii, Sieře Leone a Guineji, 3879 lidí, přičemž nakaženo jich bylo celkem 8033.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz