Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Řeky po vytrvalém dešti kulminují, meteorologové očekávají pokles hladin. Povodňové varování platí na východě

V Olomouckém kraj platil 14. října 2020 na několika místech druhý či třetí povodňový stupeň. Na snímku je Bečva na 3. stupni v obci Ústí nedaleko Hranic na Přerovsku. foto: ČTK

Olomouc - Na 12 místech Moravy, Slezska a východních Čech nadále platí třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. Na dalších přibližně 25 místech jsou řeky na druhém stupni. Téměř ve všech případech už ale výška hladiny stagnuje, místy klesá.
  7:28aktualizováno  10:48
V Olomouckém kraj platil 14. října 2020 na několika místech druhý či třetí...
V Olomouckém kraj platil 14. října 2020 na několika místech druhý či třetí...

Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Přestože meteorologové ve čtvrtek nečekají vydatnější srážky, varování před rizikem povodní ponechali v platnosti pro východ České republiky.

S výjimkou závětří Krušných hor a Krkonoš spadlo za poslední tři dny v Česku nejčastěji mezi 30 a 60 litry vody na metr čtvereční. Na východě Moravy a na horách na severu to bylo ojediněle i více. Například na Pomezních boudách v Krkonoších spadlo za 72 hodin 168 lirů vody na metr čtvereční. Údaje zveřejnil ČHMÚ na Facebooku.

Déšť v noci na čtvrtek oproti středě výrazně zeslábl. „Srážky se vyskytovaly už jen ojediněle. Maximálně napršelo za uplynulých šest hodin pouze do pěti milimetrů,“ uvedli ráno meteorologové. Situace na řekách by se proto měla postupně začít uklidňovat.

Výstraha před vysokým rizikem povodní platí až do odvolání pro celou Moravu a Slezsko s výjimkou okresů Znojmo a Moravský Krumlov. Ohrožená je také většina Kraje Vysočina, především jeho severní část. Na východě a severu Čech platí varování pro celý Pardubický a Královéhradecký kraj, východní polovinu Libereckého kraje i středních Čech a také pro okresy na východě Ústeckého kraje.

Odra nadále stoupá

V Moravskoslezském kraji už na žádném z míst neplatí třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. Na dvou místech i dnes v podvečer byl druhý stupeň, šlo o řeku Opavu v Držkovicích a Děhylově na Opavsku. Hladina ale po centimetrech i nadále klesá. Situace se uklidnila i v Kravařích, kde se ve středu připravovala možná evakuace obyvatel části Dvořisko. Šlo o stovku domů. Hladina tam podle měřicího čidla o 23 centimetrů překročila hranici třetího stupně a podle představitelů města hrozilo možné zatopení domů. V noci ale i tam hladina začala klesat a obavy se nenaplnily.

Moravskoslezští hasiči evidují od úterního odpoledne okolo 600 výjezdů spojených s deštěm a stoupajícími hladinami vodních toků. Momentálně například zasahují v Antošovicích a monitorují situaci u Hlučínského jezera, kde hrozí vylití ze břehů.

V Olomouckém kraji platil ve čtvrtek ráno třetí povodňový stupeň na třech místech, a to na Bečvě v Přerově, Třebůvce v Lošticích na Šumpersku a na Romži v Polkovicích na Přerovsku. Na několika místech stále zasahují hasiči, situace se ale podle jejich mluvčí Lucie Balážové v noci zklidnila. „Čerpali jsme sklepy v Přerově, Lošticích a v Žulové. V Moravičanech jsme stavěli protipovodňové hráze,“ uvedla Balážová.

V Jihomoravském kraji byl ráno třetí povodňový stupeň na dvou místech, a to na řece Moravě ve Strážnici na Hodonínsku a na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku. Od úterního večera, kdy začalo pršet, evidují jihomoravští hasiči devět desítek událostí spojených s vydatným deštěm, zejména na Blanensku a Hodonínsku. „Ještě v průběhu noci jsme pokračovali s čerpáním vody ze sklepů,“ řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Ve Zlínském kraji stále platí třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení na řece Moravě ve Spytihněvi na Zlínsku. Déšť v regionu však ustal, hladiny řek a potoků už nestoupají.

Na Vysočině platí na řekách nejvýše druhé povodňové stupně, které značí pohotovost. Hladina Svratky v Dalečíně na Žďársku, která ve středu vystoupala až na třetí stupeň, klesla dnes v noci na druhý stupeň.

Na východě Čech platí nejvyšší povodňový stupeň na Chrudimce v Nemošicích, Novohradce v Úhřeticích, Doubravě v Pařížově a Třebůvce v Hraničkách. Vzestup hladin se však již zastavil. Na druhém stupni je Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí, Chrudimce v Hamrech nebo Novohradce v Luži.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat